Článek
Letošní zprávou číslo jedna pro peníze Čechů je bezesporu návrat inflace k 2% cíli centrální banky. ČNB tak mohla po celý rok postupně snižovat úrokové sazby a srazit je z původních 7 % až ke stávajícím 4 %. To přineslo mimo jiné obrat na trhu nemovitostí. „I když hypotéky nakonec nezlevnily tolik, kolik by odpovídalo krokům centrální banky, řada lidí už na realitním trhu přestala vyčkávat. Chtěli stihnout nákup bytu či domu včas, než začnou nemovitosti opět rychle zdražovat,“ vysvětluje produktový analytik společnosti OVB Michael Opočenský, proč letos objem hypoték překonal odhady analytiků i samotných bank. Vzhledem k rekordnímu růstu průměrné výše hypotečního úvěru (meziročně o 0,7 mil. Kč na 3,8 mil. Kč) však nyní mezi žadateli převažují lidé, kteří si ji berou na vlastní bydlení a nemají tolik volných peněz do základu. Nahradili tak investory, kteří jen hypotékou doplňovali své finance.
Milionům lidí se letos otevřely také nové možnosti, jak s daňovou podporou státu investovat na stáří. K dosavadním penzijním fondům přibyl dlouho očekávaný Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který nabízí možnost dynamičtějších investic s vyšším potenciálním výnosem. Každý si může vybrat sám, s kým, jak, kolik, kdy a kam bude investovat. „Výhodou DIP je, že si lidé od základu daně mohou odečíst každou zaplacenou korunu až do výše 48 000 korun, aniž by se museli omezovat pouze na nabídku penzijních společností. Vybrat si nově mohou z mnohem širší palety produktů a poskytovatelů. Daňová úleva se počítá v součtu za všechny produkty spoření na stáří. Na DIP navíc může přispívat zaměstnavatel až dalších 50 000 korun ročně,“ popisuje Vojtěch Šmajer, produktový analytik finančně-poradenské společnosti OVB.
Velkým varováním pro 1,6 milionu lidí, kteří v České republice podceňují rizika a nemají pojištěné nemovitosti, byly zářijové ničivé povodně. Ty ukázaly nejen to, jak obrovskou hodnotu může mít při nenadálé události pouhých pár stovek měsíčně vydaných na pojištění střechy nad hlavou, ale i to, že vyhráno nemá ani ten, kdo si pojistku nemovitosti v minulosti již sjednal. „Cena nemovitostí roste každým rokem a s ní i náklady na případné znovupostavení rodinného domu či koupi náhradního bytu. Proto je potřeba každý rok myslet na takzvanou indexaci, která zajišťuje odpovídající nárůst pojistné částky dané nemovitosti. Jedině tak se dá vyhnout nepříjemnému překvapení, že pojišťovna v případě pojistné události vyplatí nižší částku, než je na obnovu bydlení potřeba,“ popisuje vedoucí produktového a analytického oddělení OVB Zbyněk Kuběj. Kromě samotné stavby či bytové jednotky je dobré podle Kuběje myslet i na pojištění domácnosti, tedy věcí, jež doma máte – od elektroniky přes nábytek až po oblečení.