Článek
Karcinom prsu společně s rakovinou prostaty patří mezi nejčastěji diagnostikovaná onkologická onemocnění české populace, jejichž rizika rostou s věkem. A protože jsou říjen a listopad na celém světě měsíci prevence a zvyšování společenského povědomí o těchto onemocněních, je ideální chvíle připomenout si, na koho se obrátit v případě potřeby. Neznalost totiž v tomto případě neomlouvá.
Klíčovou roli hraje včasný záchyt onemocnění
Klíčovou roli při léčbě onkologických pacientů hraje čas a špičková lékařská péče. Cílem současné onkologické léčby je zajistit pacientům maximální šanci na vyléčení. Právě to se velmi často daří pomocí protonové léčby v pražském Protonovém centru. Zde dokážou úspěšně léčit široké spektrum diagnóz, jako jsou nádory prsu, hlavy a krku či plic, maligní lymfomy, vybrané nádory zažívacího traktu či velmi často také karcinomy prostaty.
Protonová léčba nejenom nabízí velkou šanci na vyléčení, ale také umožňuje na rozdíl od jiných druhů léčby minimalizovat vedlejší účinky léčby rakoviny. Největší předností protonového paprsku je možnost zacílit konkrétní oblast, čímž se významně sníží ozáření okolních, zdravých tkání a orgánů, jako například srdce a plic u pacientek s onemocněním levého prsu. Výrazně se tak snižuje riziko nežádoucích vedlejších účinků léčby, čímž se podaří zachovat kvalitu života pacientů.
10 000 není jenom číslo
V Protonovém centru se léčilo již více než 10 000 pacientů. Přestože tyto pacienty mnohdy spojuje stejná diagnóza, za každým z nich stojí jiný příběh. Všichni však věří v jedno – v moderní špičkovou medicínu. Protonové centrum v Praze může kontaktovat každý pacient, a to i bez doporučení lékaře, telefonicky či e-mailem. Protonová léčba je navíc hrazená ze zdravotního pojištění, a je tudíž dostupná všem českým pacientům.
Bez ohledu na pohlaví
Rakovina si nevybírá! Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen a druhou nejčastější příčinou úmrtí na onkologické onemocnění. Ročně je v Česku diagnostikováno více než 7 000 nových případů a výjimkou nejsou ani mužští pacienti. Nepodceňujte samovyšetření prsu ani pravidelná vyšetření na mamografii či ultrazvuku.
V podobné výši – tedy kolem 7 500 – se pohybují i počty mužů, kteří ročně onemocní rakovinou prostaty. Riziko rakoviny prostaty roste s věkem. V případě mužů mezi 40 a 60 lety hrozí rakovina prostaty dokonce každému devětatřicátému. Muži o svém zdraví neradi mluví, a přitom při včasném záchytu se šance na vyléčení zvyšuje. V Protonovém centru dokážou vyléčit téměř 97 % mužů v časném stadiu rakoviny prostaty.
Mějte na paměti
Díky moderní technologii a zkušenostem lékařů z Protonového centra se zvyšují šance na celkovou úspěšnost léčby a udržení kvality života pacientů po léčbě.