Článek
Cenu ESET Science Award uděluje od roku 2019 Nadácia ESET, a to v kategoriích Výjimečná osobnost slovenské vědy, Výjimečný mladý vědec do 35 let a Výjimečný vysokoškolský pedagog. Letošním předsedou poroty, která bude rozhodovat o vítězích, je profesor Kip Thorne, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2017. Profesor Thorne se bude předávání cen osobně účastnit.
Kip Thorne potvrdil platnost Einsteinovy teorie relativity detekcí gravitačních vln a byl blízkým spolupracovníkem a přítelem Stephena Hawkinga. Působil také jako výkonný producent a vědecký poradce hollywoodského filmu Christophera Nolana Interstellar a spolupracoval a hrál ve známém americkém seriálu Teorie velkého třesku.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gZ_g/IW4DHl.jpeg?fl=cro,0,1,1276,717%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Kip Thorne potvrdil platnost Einsteinovy teorie relativity detekcí gravitačních vln a byl blízkým spolupracovníkem a přítelem Stephena Hawkinga.
Hostem letošního ročníku je také profesor Brian Cox, světoznámý britský vědec v oboru částicové fyziky, nositel Řádu britského impéria, popularizátor vědy a moderátor pořadu BBC Zázraky sluneční soustavy a zázraky vesmíru.
Letošní ročník se nese v duchu hesla „Věda je naděje“ a odkazuje tak na aktuální propojení vědy a celosvětového dění v souvislosti se šířením nákazy koronavirem. „Pandemie a výzvy posledních měsíců nám opakovaně ukázaly, jak důležité je podporovat práci vědců a výzkumníků. Systematický vědecký přístup nám umožňuje rozlišit pravdu od domněnek a výmyslů, být hlasem rozumu v polarizované společnosti, a překonávat tak i ty největší výzvy,“ poznamenává generální ředitel společnosti ESET Richard Marko.
V mezinárodní porotě zasedne česká vědkyně a filantropka
Spolu s profesorem Thornem budou o vítězích rozhodovat další mezinárodně uznávaní vědci. Mezi nimi v porotě zasedne i česká vědkyně v oboru chemie Hana Dvořáková.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gW_f/K6eDHU.jpeg?fl=cro,0,1,1276,717%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Spolu s profesorem Thornem budou o vítězích rozhodovat další mezinárodně uznávaní vědci. Mezi nimi v porotě zasedne i česká vědkyně v oboru chemie Hana Dvořáková.
Hana Dvořáková pracovala ve výzkumném týmu světově uznávaného vědce Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky a stála u zrodu jednoho z nejúčinnějších léků proti HIV. Spolu s manželem, profesorem Dalimilem Dvořákem, založili v roce 2013 nadaci Experientia, která podporuje mladé vědce z oboru organické, anorganické a lékařské chemie. Oba jsou ambasadory celé akce.
V porotě dále zasedá bioložka Fiona Wattová z londýnské King's College, známá po celém světě výzkumem kmenových buněk, Ralf Riedel, profesor anorganické chemie na Institutu materiálových věd Technické univerzity v Darmstadtu, a Tibor Krisztin, profesor matematiky na Bolyaiově institutu Univerzity v Szegedu.
Udílení cen a doprovodné akce mohou diváci sledovat online
Udílení cen ESET Science Award doprovází bohatý program, který bude částečně probíhat online. Diváci tak mohou v týdnu před udílením cen sledovat například diskuzi mezi profesorem Thornem a profesorem Coxem na téma „Je věda řešením všech výzev lidstva?”. Akci bude možné sledovat například na webových stránkách ESET Science Award.
Mezinárodní porota vybere vítěze z 15 nominovaných finalistů v pátek 15. října 2021 v centrále společnosti ESET v Bratislavě. Laureáti budou vyhlášeni během slavnostního večera 16. října v budově Slovenské filharmonie. Akci bude živě vysílat Slovenská televize. O možnostech sledovat celou událost online budou zájemci informováni několik dní předem prostřednictvím facebookových stránek společnosti ESET a ESET Science Award.