Článek
Kvalitní materiály a technologie již umožňují zřízení takového wellness koutku v jakékoli domácnosti od rodinného domu až po panelový byt. Díky tomu budete mít důkladné prohřátí, příjemné uvolnění a pravidelnou péči o zdraví organismu na dosah.
Co byste si měli do svého domu nebo bytu z nabídky wellness zařízení pořídit? Největší zájem je tradičně o domácí sauny a samozřejmě také vířivé vany, které nabízejí bublinkovou masáž v horké vodě celoročně. Wellness aktivitami dosáhnete uvolnění svalového i psychického napětí, blahodárné detoxikace organismu, rovnoměrného rozptylování podkožního tuku, zpevnění a zkvalitnění kůže, zmírnění bolestí pohybového ústrojí, posílíte funkci kardiovaskulárního systému a také imunitu, která je neocenitelná právě v podzimních a zimních měsících.
Infrasauna šetří prostor i finance
Hlavně z toho pramení její obliba. Kabinu infrasauny sestavíte vzhledem ke skromným rozměrům většiny modelů i v menších místnostech, jakými jsou koupelny nebo ložnice. Instalace a zprovoznění infrasauny je díky stavebnicovému systému otázkou několika minut. K samotnému provozu pak budete potřebovat už jen elektrickou zásuvku a nízká spotřeba energie uživatele také potěší.
Infračervené teplo vyzařují uvnitř infrasaun keramická, světelná nebo karbonová topidla. Ta vytopí interiér kabiny (obvykle z kanadského jedlovce) na teploty 30-60 °C. Tímto způsobem prostupuje teplo do hloubky těla až kolem 4 cm. Zvýšenou teplotou ale naopak nezatěžují své okolí a ani v nich na rozdíl od saun finských nevzniká pára.
Infrasauna je během chvíle od zapnutí připravena zajistit vašemu tělu i mysli intenzivní péči. Zavřete za sebou prosklené dveře a dopřávat si budete např. 45 min meditace v tichosti a třeba s knihou. Interiérem se může šířit vonná esence a u některých modelů také oblíbená hudba ze zabudovaného mp3/rádio přehrávače. Stejně dobře doladíte v některých modelech atmosféru také volitelným tónem barevného osvětlení – chromoterapií. A na takovou relaxaci nemusíte být sami! Podle velikosti zvoleného modelu můžete kdykoliv přizvat i další členy rodiny (děti nevyjímaje) nebo přátele.
Uvolňující horká pára ze severu
Druhým možným řešením je domácí finská sauna. K jejímu pořízení se nejspíš rozhodnete, pokud dáváte přednost saunování ve vyšších teplotách a syčení páry. Ano, řeč je o tradiční skandinávské metodě saunování. Počítejte v takovém případě s vyšší investicí a také většími nároky na interiér i provoz sauny. Ideálně ji umístíte na zimní terasu, do prostornější koupelny nebo posilovny. Finská sauna prohřívá těla osob v sauně na rozdíl od záření infrasaun horkým vzduchem.
Na počátku saunovací procedury jsou elektrická kamna (obvykle o příkonu 3,6 – 9kW) se zásobníkem saunovacích kamenů. Vodou (třeba ze stylového dřevěného vědra) se kameny polévají a vzduch v interiéru kabiny se rychle ohřeje. Zatímco v dolní části kabiny finské sauny začínají na 60 °C, pod stropem sahají až nad hranici 100 °C. Právě proto jsou uvnitř finské sauny stupňovitě umístěny (až tři) lavice, aby byl možný plynulý přesun mezi několika teplotními hladinami během saunovacího cyklu (např. 10 min).
Položte se do horké bublinkové lázně
K tomu účelu jsou od poloviny minulého století vyvíjeny a zdokonalovány technologie akrylátových vířivých van. Ať už svou vířivku umístíte na zahradu, terasu nebo do specifických částí interiéru, zajistí vám celoroční možnost teplé koupele doprovázené bublinkovou i proudovou masáží. Ano, moderní výbava a materiály umožňují relax a prohřátí těla i v mrazivých dnech. Kvalitní skořepinu zasadíte buď do opláštění, nebo ji můžete důmyslně zapustit pod úroveň povrchu.
V různém počtu pozic k sezení nebo ležení (podle zvoleného modelu) se vám pak dostane dokonalého psychického i svalového uvolnění. Po probuzení můžete nastavit nižší teplotu vody a lázeň využít k rozproudění těla před pracovním dnem, večer se naopak příjemně teplou vodou a hladivou masáží připravit na kvalitní spánek.
Rozhodující roli při výběru toho správného modelu budou mít prostorové i designové požadavky. Stejně tak si prohlédněte nabízené vybavení jednotlivých modelů, které se může výrazně lišit funkcemi, počtem a výkonem trysek nebo doplňky, jakými jsou LED osvětlení či zabudovaný audiosystém. Kromě ohřevu vody a její cirkulace tryskami jsou některé vířivky vybaveny také ozónovou technologií pro čištění vody od bakterií, virů nebo i mastných stop (např. z krémů).
Možná vás takový požitek láká také, ale ke koupi akrylátové vířivky se z nějakého důvodu nerozhodnete. Vhodnou alternativou pak pro vás může být vířivá vana nafukovací. Kdykoliv ji na kterémkoliv vhodném místě snadno nafouknete a zprovozníte. O nafouknutí i provoz se postará ovládací jednotka a vy se jen ponoříte do lákavé peřiny bublinek. Výhodou nafukovacích modelů je snadnost jejich složení a uskladnění nebo přesunu na jiné místo. Na rozdíl od van akrylátových je ale v zimních měsících používejte pouze v temperovaném interiéru.