Hlavní obsah

Domácí fotovoltaika se lidem stále vyplatí

Komerční článek

Fotovoltaika na rodinných domech je fenomén, který je stále na vzestupu. Je to technologie, která nejen šetří peníze, ale i zlepšuje kvalitu bydlení. Třeba díky inovacím v oblasti chytrého řízení nebo sdílení elektřiny. Navíc efektivitu panelů i kapacitu baterií se výrobcům daří stále zvyšovat.

Foto: innogy

Vzhledem ke zlevňování komponent stojí fotovoltaický systém po odečtení dotace stejně jako v minulých letech.

Článek

Maximální podpora dotací z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) je po nedávné úpravě podmínek nyní přibližně o 20 % nižší, ale vzhledem k postupnému zlevňování komponent zaplatí noví zákazníci za fotovoltaický systém po odečtení dotace v podstatě stejnou částku jako v minulých letech.

Udržitelnost a majetkový test

Mezi nové podmínky vyplacení dotace patří tzv. doba udržitelnosti. Žadatel a členové jeho domácnosti musí mít ode dne doložení realizace a následně po dobu pěti let trvalý pobyt v podporované nemovitosti a užívat ji pro své bydlení. Podmínka neplatí při osamostatnění dítěte a samozřejmě v případě úmrtí člena domácnosti. Žadatel, jenž nemá trvalý pobyt v podporované nemovitosti, musí doložit alespoň jednoho příbuzného v přímé linii se svojí domácností, který splní stejnou podmínku.

Další novinkou je tzv. majetkový test. V podmínkách přidělení dotace z programu NZÚ nyní najdeme podmínku, že žadatel a členové jeho domácnosti nesmí vlastnit více než dvě nemovitosti určené k bydlení. To mohou být i byty nebo družstevní podíly, ačkoli na ně se instalace fotovoltaiky samozřejmě nevztahuje.

Komunitní energetika

Strop základní dotace je stanoven na 100 000 Kč. Dostat se lze ale i na 140 000 Kč a ve vybraných regionech až na 147 000 Kč. Podmínky jsou dvě. První je zapojení do komunitní energetiky. Zjednodušeně řečeno, pokud mi moje FVE vyrobí více elektřiny, než dokážu v daném momentě spotřebovat, můžu ji poskytnout, tedy nasdílet, třeba příbuznému nebo na svoji chalupu.

„Klientovi musí jeho distributor elektrické energie povolit přetok do sítě. My v innogy pak klientovo výrobní EAN zaregistrujeme v Elektroenergetickém datovém centru a zákazník může začít sdílet. Pro zákazníky vše připravíme a oni se nemusejí o nic starat,“ říká Marek Bako, produktový manažer fotovoltaiky v innogy.

Chytré řízení

Druhou podmínkou je tzv. systém chytrého řízení. „Ani toho se zákazníci innogy nemusejí obávat. Všechny systémy, které v současnosti nabízíme a instalujeme, zajišťují aktivní řízení toků energie a jsou připraveny na komunitní sdílení a řízení přetoků do sítě,“ vysvětluje Pavel Matoušek, šéf fotovoltaických instalací v innogy.

Více informací na fotovoltaika.innogy.cz

Výběr článků

Načítám