Hlavní obsah

Čtyři tipy, jak se nenechat okrást při koupi auta

Komerční článek

Koupit si auto by měla být především radost. Ve skutečnosti jsou to ale hlavně starosti, a to zejména pokud kupujete ojeté. Jak mít jistotu, že je v dobrém technickém stavu? Nemá stočený tachometr? Nezatajil prodávající havárii? Přečtěte si čtyři tipy, jak se nenechat při koupi ojetiny okrást.

Foto: Cebia, .

S nákupem vozidla nikdy nespěchejte

Článek

Pokud s nakupováním ojetin nemáte zkušenosti, může se vám lehce stát, že si pořídíte vůz v takovém technickém stavu, že budete muset investovat desítky tisíc korun do jeho oprav a údržby. Nemluvě o tom, kolik za takové auto přeplatíte ve srovnání s jeho skutečnou tržní cenou. Mohou to být desítky tisíc korun, ale třeba zatajená havárie se hravě vyšplhá přes 100 tisíc korun. Vyplatí se tak postupovat podle přísloví: dvakrát měř a jednou řeš, tedy vše si důkladně promyslete a nenechte se do ničeho natlačit.

Pravidlo č. 1: Nespěchejte

S nákupem vozidla nikdy nespěchejte. Je lepší svézt se párkrát MHD než se nechat napálit nekalým prodejcem. Nejprve se v klidu rozhodněte, jaké parametry požadujete, co je pro vás důležité a v jakých ohledech můžete dělat kompromisy. Pamatujte, že i když by se vám auto mělo líbit – přiznejme si, že koupě auta je silnou emoční záležitostí –, nejdůležitější je jeho technický stav, který je úzce spojen s tím, co auto v minulosti zažilo.

Pravidlo č. 2: Mějte reálné požadavky

Netrvejte také na nereálných parametrech s ohledem na peníze, které chcete do koupě auta investovat. V posledních pěti letech narostla průměrná cena za ojeté auto o čtvrtinu. Pokud narazíte na výhodnou koupi, buďte obezřetní a zjistěte si o autě maximum informací.

Foto: Cebia, .

Díky prověření historie můžete odhalit havárii nebo stočený tachometr

Pravidlo č. 3: Prověřujte

Až se vám nějaké auto zalíbí, zkontrolujte si jeho historii v systému od firmy Cebia na www.cebia.cz. Nikdy se nespoléhejte jen na informace, které vám dá k autu prodejce. Díky prověření historie můžete odhalit, zda auto nebylo havarované a případně jak moc – a vidět můžete i fotografie vozu po havárii, zda vám prodejce nezatajuje třeba i menší opravy, zda nemá auto stočený tachometr, není zatíženo leasingem či úvěrem, není kradené, z jaké země pochází, kdy bylo opravdu vyrobeno, jestli nejezdilo jako taxi, a řadu dalších užitečných informací. Díky tomu také poznáte, zda prodejce nepožaduje za auto příliš vysokou cenu (například tím, že zatají havárii či stočený tachometr) a nepřekvapí vás nepředvídané náklady na opravy a údržbu v následujících letech.

Foto: Cebia, .

Až se vám nějaké auto zalíbí, zkontrolujte si jeho historii v systému od firmy Cebia

Pravidlo č. 4: Buďte obzvlášť opatrní při nákupu auta ze zahraničí

Koupit si ojeté auto ze zahraničí je více rizikové než koupit si auto s tuzemským původem. U těchto aut se totiž mnohem častěji stáčejí tachometry a zatajují havárie. U každého pátého je zatajena i skutečná země původu. Auta z Balkánu a jižní Evropy jsou někdy nabízena jako auta německého původu, neboť právě německý původ představuje pro řadu lidí ještě jakousi záruku kvality. Auta z jižní či východní Evropy jsou někdy i po totálních haváriích, levně opravená z dílů z vrakovišť a nabízená jako dosud nehavarovaná. Stává se také, že je auto sestavené z více částí havarovaných nebo kradených automobilů, nelegálně předělané a nesplňuje ani základní požadavky na bezpečnost provozu. Samozřejmě i auto ze zahraničí může být v perfektním stavu nebo aspoň ve stavu, jaký deklaruje prodejce. Vybírejte proto seriózního prodejce a o autě si opět zjistěte maximum informací přes společnost Cebia.

Výběr článků

Načítám