Článek
„Předsednictvo KDU-ČSL vyzývá Cyrila Svobodu, aby vzhledem k mnoha svým mediálním vyjádřením, vzhledem ke svému nedávnému angažmá u předsedy ANO Andreje Babiše a vzhledem k nerespektování usnesení předsednictva KDU-ČSL z roku 2021 zvážil své členství ve straně, nebo jednání, které stranu poškozuje, nečinil,“ usneslo se předsednictvo.
Svoboda výzvu stranického vedení oslyšel. Stanovy KDU-ČSL pamatují na možnost vyloučení člena pro zvlášť hrubé porušení stanov, soustavné zanedbávání základních členských povinností, hrubé a zaviněné porušení povinností při hospodaření s majetkem strany, spáchání úmyslného trestného činu, za který byl pravomocně odsouzen, zneužití stranické nebo veřejné funkce či za opakované jednání, které poškozuje stranu.
KDU-ČSL má od Bělobrádkových dob jednu linii, kterou neporušila. Odsuzuje Putinův režim. V tomto smyslu je nejvýraznější první místopředseda Jan Bartošek. Cyril Svoboda je ale jedním z českých veřejných činitelů, kteří dobrovolně a s viditelným uspokojením šli do Putinovy bezprostřední blízkosti.
Miloš Zeman a Jiří Paroubek se s ním sice setkali také, ale u lidovců nebyli. A Mirek Topolánek strávil s Putinem pět a půl hodiny v roce 2009 a vrátil se pod vlivem jednání s „ruským carem“, ale jednak není lidovec a jednak do Kremlu odjel z funkce premiéra předsednické země EU, aby vyřešil rusko-ukrajinskou plynovou krizi.
Ve veřejném prostoru zazněly odsudky, že lidovci nevědí co roupama, když během poklesu svých volebních preferencí jednají o Svobodově odchodu. Myslím si ale, že jde o dvě rozdílné věci. Cyril Svoboda bezesporu není hlavní příčinou současného stavu KDU-ČSL. Ale setrvávání v této straně Putinova ochotného spolustolovníka je součástí její pověsti. V kostce řečeno Svoboda není ten, komu by se v této straně měla podávat ruka.
V tomto ohledu jsou lidovci dál než ODS. Tento týden jsem psal o tom, že by tato strana pomohla svým potenciálním voličům, kdyby veřejně vyhlásila závazek, že po sněmovních volbách nepůjde do vlády s ANO, kterému se nemá na české scéně podávat ruka stejně jako Putinovi na scéně světové.
Nepřímo na to zareagoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) s tím, že Andreji Babišovi a ANO má co lidsky vracet za to, že na něj jako na opozičníka byli hodní. Dodal, že je znepokojen sociálními sítěmi, kde se podle něj „neustále vyžaduje, aby se zástupci koalice a opozice navzájem nenáviděli“.
Ale proč nenáviděli? Stačí nepodat ruku někomu, kdo je politicky nejedlý. I když…