Článek
Materiál k němu natočil mladý učitel Pavel v uralském městě Karabaš. Měl mimo jiné za úkol filmovat školní činnosti kvůli hlášení pro nadřízené instituce o plnění nařízených úkolů. Zaznamenával však události bez příkras. Snímek vznikl na základě materiálu, který Pavel vyvezl z Ruska.
Na diváky v Ostravě zapůsobil podle jejich reakcí jako vhled do neznámé a hrozivé reality. Obecně ale neukazuje snímek nic nového v porovnání s tím, co o dnešním Rusku vědí lidé, kteří se tématem důkladně zabývají. Jen jejich hlas nechtěl skoro nikdo dlouho slyšet.
Ve filmu je vedle povinných úkonů válečné propagandy prováděných na dětech představena postava, která vypadá jako perfektně napsaná scenáristou hraného snímku o totalitě. Jde však o reálnou osobu, učitele, který je přesvědčen o ruském poslání nastolit všude svou moc a má jako největší přání – kdyby to samozřejmě šlo – setkat se s jím obdivovanými jedinci ze Stalinových časů, kteří se do dějin zapsali jako nejkrvavější zrůdy.

Ruský stát, jak je ve filmu zdokumentováno, ho za takto pojatou pedagogickou práci odměnil novým bytem. Jedinci jako tento učitel a děti, které formoval ve velkoruském šovinistickém duchu a které se po dosažení plnoletosti staly poslušným kanónenfutrem (i toto je ve snímku ukázáno), jsou základem putinovského Ruska, které má v plánu obnovení nadvlády nad částí Evropy pokud možno po Aš.
Pomoc ve splnění tohoto plánu očekávají od spojenců uvnitř demokratických zemí. V Česku by se zmíněný učitel srdečně objal s bratry a sestrami ze spolku komunistů s legitimací i bez pod názvem Stačilo!, kteří otevřeně hlásají, že si tuhle zemi vezmou po volbách zpátky. Také s koalicí kolem Tomia Okamury, která má za cíl změnit režim a podřídit si na maďarský (čili ruský) způsob média, justici a školství.
Toto všechno plánují udělat po volbách ve spojení se chcimírem Andrejem Babišem. Podzimní volby budou proto stejně významné, jako byly volby v roce 1946, po kterých se otevřela cesta ke komunistickému přeorání životů lidí.
Říká se, že jenom pitomec si opakovaně šlape na hrábě, které ho jednou praštily do hlavy. Nu což, hrábě budou na podzim připraveny. Komunisté a další chasa budou pozorně sledovat, kolik bezstarostných voličů si na hrábě šlápne, k volbám nepřijde a dostane následně ránu do hlavy. Vždyť by tu chasu svou absencí pustili k moci.