Článek
Co tedy děláme pro to, abychom se dostali na úroveň dnešních hospodářských lídrů Evropy?
Vzdělání a flexibilní trh
První podmínkou je kvalitní školství a celoživotní vzdělávání, abychom nenabízeli levnou pracovní sílu, ale kvalifikované, dobře placené odborníky. Proto připravujeme moderní rámcové vzdělávací programy, tedy osnovy pro základní a střední školy. Měníme i celou nabídku středoškolských oborů, aby byli absolventi flexibilnější a lépe připraveni na další studium a/nebo na práci v odborných profesích.
Na vzdělávání těsně navazuje reforma přenosu znalostí mezi výzkumem a firmami. V řadě oborů jsme na světové úrovni (biotechnologie, chemie, farmakologie, …), ale zatím jsme toho neuměli dost využít. Proto jsme se inspirovali u nejúspěšnějších zemí, které před časem řešily podobný problém. Výsledkem bude vyšší produktivita a víc dobře placených míst v českých firmách.
Možnosti na pracovním trhu výrazně rozšíří nový zákoník práce, který přináší flexibilnější zaměstnávání. Jednodušší pravidla a větší volnost pracovní doby vyhovuje všem – zaměstnancům i firmám. Data ukazují, že si člověk při změně zaměstnání platově polepší, průměrně o 12 procent.
Chytré investice
Současně děláme všechno pro to, abychom „odbrzdili“ českou ekonomiku. Dobře je to vidět v tom, jak stavíme dálnice, silnice a železnice. Díky rekordním investicím otevřeme 207 km nových dálnic a další stovky kilometrů začneme stavět. Tento rozmach pečlivě sledují investoři, kteří k nám přinášejí inovace a samozřejmě i dobře placenou práci.
S investory jednáme efektivněji než dřív. Podporujeme českou značku a export hotových výrobků, abychom se zbavili nálepky subdodavatelské ekonomiky. Česko se díky rekordní investici americké Onsemi zařadí k významným výrobcům složitých čipů. Díky spolupráci s korejskými a britskými partnery se staneme špičkou v jaderné energetice. Všechny tyto investice vytvářejí prostředí, kde vznikají nová pracovní místa a opět rostou platy.
Je to na nás
Když říkám, že budeme mít tolik peněz jako v Německu, nemyslím tím samozřejmě všichni hned. Přesto to není nic nereálného! V některých profesích to jde už nyní. Odpovědná vláda se musí snažit o to, aby těch profesí a oborů přibývalo, aby na vyšší životní úroveň dosáhlo stále více lidí. Když dokončíme naše reformy, růst se postupně rozšíří i do oborů, které jsou na dnešní premianty navázané jen nepřímo.
„Německé platy“ pro mě nejsou nějakou neuváženou zkratkou, ale symbolem klíčového rozhodnutí. Dost možná nejdůležitějšího za poslední desítky let. Máme možnost pokračovat v tom, co se nám daří. Můžeme se dál měnit v zemi vzdělaných a sebevědomých lidí, kteří znají svou cenu. V zemi, kde lidé ani zboží nemusejí na nic čekat a která přitahuje zahraniční investice jako magnet. Já takovou zemi chci, vy ne?
Nebo se toho budeme bát a spokojíme se s málo placenou, i když třeba o něco jistější prací v zastaralém potravinářském závodě, který bude přežívat díky dotacím? Jiné možnosti už nemáme! V dnešním světě jsou jen země, které investují, inovují a jdou nahoru, a pak země, které stagnují a ztrácejí konkurenceschopnost. Toto rozhodnutí je na nás všech a nikdo jiný jej za nás neudělá. Pro mě je snadné. Potřebuju v životě naději na to, že někam směřujeme, že má smysl se snažit, že moje děti čeká něco dobrého. A vím, že vy také.
(Autor je předseda vlády a ODS)