Článek
Švédové v tak kompetitivní oblasti, jakou je tvrdý vědecko-technologický byznys, otevřeně spolupracují na všech možných úrovních mezi univerzitami, veřejným sektorem a podnikatelskou sférou, sdílejí vědomosti, dokážou zaujmout ty nejtalentovanější a společný zájem předsunuli vysoko v žebříčku národních hodnot.
Výše zmíněné plus propracovaný a předvídatelný systém péče „od semínek až po zdravě prospívající ekosystém“, podpořený chytrým marketingem, zřejmě stojí za švédským inovačním úspěchem. Alespoň tak to působilo v uplynulých dnech, kdy zástupci univerzit, Akademie věd, inovačních center a technologických agentur z celého Česka konfrontovali během vědecké mise, organizované českou ambasádou ve Stockholmu, své zkušenosti s know-how švédských kolegů.
Nobelistka a spoluautorka „molekulárních nůžek“ převzala v Brně čestný doktorát
Zdá se, že v rodné zemi Alfreda Nobela je věda vnímána velmi pozitivně a že start-up tam není sprosté slovo. V každé instituci, kterou jsme navštívili, ať už to byl studentský inkubátor, nebo celonárodní organizace podporující klimatické, zdravotnické, potravinářské, energetické, AI nebo čistě hi-tech projekty a firmy, bylo patrné, že Švédové přemýšlejí o inovacích jako o příležitosti opravdu pro všechny obory.
„Klíčem je oddanost věci a upřímný zájem. Chceme vidět druhé uspět,“ vysvětlil mi Donnie Sc Lygonis, jeden ze špičkových byznysových koučů na Královském technickém institutu. Ve Švédsku není tak důležité, odkud převratná myšlenka přijde, ale jak dobrá a udržitelná pro zlepšení fungování světa je.
Velkým tématem byly samozřejmě finance. Podle zástupce jedné ze zastřešujících organizací, které pomáhají růst švédským start-upům a spin-offům, může být každá dobrá myšlenka komercionalizovaná. Jenže bez chytrých a správně načasovaných peněz by cesta nápadu z laboratoře do praxe plynula mnohem pomaleji. Jak mnohokrát zaznělo: Timing is everything!
Ve Švédsku slavnostně otevřeli první místo pro vypouštění družic v pevninské EU
Díky výpravě zaštítěné ministerstvem zahraničních věcí se ukázalo, že Češi ve Švédsku rozhodně neobjevovali Ameriku, že ty věci znají a umějí také, i když jim v některých krocích zatím brání česká legislativa.
Svět inovací letí kosmickou rychlostí kupředu, a kdo zaváhá, další rychlovlak už chytit nemusí. O to víc všechny účastníky švédské inspirační mise zaskočila zpráva, že by Technologická agentura ČR, významně podporující to, aby se výsledky výzkumu dostávaly do praxe, měla mít v příštím rozpočtu méně o 1,8 miliardy korun.
Představte si nadšeného pěstitele, starajícího se ve skleníku s vypětím všech svých sil o nejvzácnější rostliny, který náhle přišel o vodu, přičemž nejbližší pramen je tisíce kilometrů daleko. Jeho úsilí se tím změní v prach a slzy. A na takové chyby v systému nemají dnes ve Švédsku čas.