Článek
Jaký bude osud konsolidovaných Pirátů, si lze docela dobře představit. Pod Hřibovým vedením se z nich stane další pravostředová liberální strana, jako by takových už nebylo na naší politické mapě dost. Proč ale volit Piráty, jestliže v zásadě totéž nabízí TOP 09? A podobné názory lze najít i mezi Starosty, kteří navíc mohou stavět na širší základně v regionech, nebo v ODS.
Vysmívat se těm Pirátům, kteří se snažili změnit pohled na marihuanu a nepovažují ženskou obřízku za marginální, jak to udělal i kolega Saša Mitrofanov, je hloupé. Najít lepší přístup k řešení drogové problematiky je potřeba. A ženská obřízka je jedním z nejvážnějších a nejrozšířenějších způsobů mrzačení, který se stýká stamilionů žen a dívek od Jemenu a dalších blízkovýchodních zemí přes sever Afriky a Africký roh až do Lesotha a Nigérie. Obřezané ženy z posledně jmenované země tady žily už před dvanácti lety a je potřeba zabránit tomu, aby pak totéž potkalo i jejich dcery. Některá témata nemusejí být pro většinu voličů klíčová, ale politika nemůže být jen o ekonomice, na kterou se chce Hřib soustředit a na kterou se soustřeďují všichni a mají na ni více expertů.
Liberální pravice, ke které budou Hřibovi Piráti směřovat, bude tak dlouho opakovat lidem, kteří se dobře nemají, že se mají skvěle, až zjistí, že ji volí jen tvrdé jádro jejich příznivců. Pokud nebudou mít mladí lidé šanci najít byt, aniž by se zadlužili na celý život, takže budou muset pracovat jako otroci, a žádná pravostředová strana jim nenabídne řešení, tak ani jednu z nich volit nebudou. A pokud se nezaměří na řešení problémů svých případných voličů, ztratí je. Je to prosté. Všichni dobře vědí, jak dopadly jiné nové strany, které se pokusily zaujmout stejné místo na naší politické mapě, ať to byla od ODS odštěpená Unie svobody nebo na modro se přebarvivší Bursíkovi Zelení, či odštěpek Věcí veřejných Lidem. V této části politického spektra je přeplněno.
Osudu Pirátů je třeba litovat, byli stranou vzniklou zdola, stranou, která ukazovala, že lidé mají zájem o politiku, o politické řešení svých problémů, ale zavedené nepopulistické strany jim nevyhovují, protože jsou příliš zideologizované a některé problémy nechtějí z ideologické umanutosti řešit. Protože taková strana u nás chyběla, tak se stali nejúspěšnější evropskou pirátskou stranou. Ukazovali, jak je potřeba alternativa.
Piráti vtrhli do Sněmovny v roce 2017 jako velká voda. Získali 22 mandátů. Věci veřejné jich sice získaly v roce 2010 ještě o dva více, jenomže to už je ovládala ambiciózní parta okolo agentury ABL vedené Vítem Bártou. Ta jen využila rostoucí popularitu VV, aby se dostala do vysoké politiky. Pirátům se naštěstí nic podobného nestalo, jenže doplatili na svou nezkušenost. Naneštěstí se spojili se Starosty a nezávislými, jejichž voliči jejich kandidáty vykroužkovali, takže získali jen čtyři křesla. V tu chvíli museli řešit, co dělat, protože se čtyřmi poslanci žádnou váhu neměli. Aby byli viditelní, získali tři ministerská křesla, jenomže začali být příliš spojováni s politikou Fialova kabinetu, kterou neměli možnost nijak korigovat ani v tématech důležitých pro jejich voliče.
Odchod Ivana Bartoše, který Piráty dovedl k vrcholu, z funkce předsedy byl po dalších dvou neúspěšných volbách do Evropského parlamentu a do krajů a Senátu pochopitelný, zvláště když se digitalizace stavebního řízení ukázala jako propadák. Jenomže bez něj se Piráti rozklížili a roli začaly hrát ambice jednotlivců. Hřib byl paradoxně zvolen, i když stranu nechce vést do příštích voleb, neboť se chce soustředit na pražskou politiku, kde ho pomalu dobíhají kauzy pražského dopravního podniku.
Z vývoje v České pirátské straně se nelze radovat, jak to mnozí činí. Dokázala otevírat témata, která jsou palčivá a je potřeba je řešit bez zbytečně zideologizovaného přístupu, ať jsou to drogy, nebo otázka bydlení. Voliči z průzkumů mohou už teď vidět, že Piráti se budou dostávat do Sněmovny jen s obtížemi. Pokud zůstanou věrní novému vedení strany a přijmou novou orientaci, bude jim jasné, že jejich hlas Pirátům propadne. Ti s levicovějším pohledem, které nelákají přebrandovaní komunisté ze Stačilo!, jejichž část pořád pláče za starými pořádky nebo pokukuje po Rusku, nemají vůbec komu dát hlas. V takové situaci pak snadno vítězí strany rádoby pro všechny (catch all), jako je ANO, které ve skutečnosti slouží pouze jako prostředek k tomu, aby Andrej Babiš získal a udržel si moc. Pirátská témata ANO zvedat nebude.
Je smutné, když hlavním bojovníkem za práva chudších se stává Lucie Šafránková z SPD, protože lidovci jsou zcela ve vleku ODS a celé pravé spektrum de facto razí jeden přístup politiky, v němž ti méně schopní bez ostrých loktů nebo peněz od rodičů ztrácejí šanci na důstojný život. Jan Jakob, který v pořadu Máte slovo bohorovně říká, že v náročných profesích přece nemusejí lidé pracovat celý život a mohou si najít nějakou jinou práci, ukazuje míru citlivosti pravice vůči chudším. Na co se budou schopni přeškolit valcíři nebo sklenáři, kteří ve svém volném času nestudovali otázku umělé inteligence pro své další povolání? Zaměstná Jakob ve své kanceláři hutníky z Liberty? A uvědomuje si vůbec, že některá pracovní síla je tak levná, že ji ani nestojí za to nahrazovat robotickými systémy? Velkosklady jsou toho jasným důkazem. Kde chce pravice získat hlasy?