Článek
Lidé, kteří vstoupili do penzijního připojištění, opět uvidí, že jim tento způsob spoření na stáří moc nepřilepší. Pokud však pokles povede k recesi, pocítí ji i ti, kteří o žádném investování nikdy nepřemýšleli.
Současný propad není jen korekce po příliš velkém růstu, která se dala čekat, protože trhy rostly v posledních letech rekordně.
Americké akcie odepsaly za pár dnů celé loňské zisky a v Asii jsou propady největší za dekády. Pak sice následovalo drobné zotavení trhu, ale burzy jsou jako na houpačce kvůli zavádění vysokých cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, který chce dosáhnout obchodního přebytku se všemi zeměmi světa, což je naprosto nereálné.
Česká opozice, které Trump imponuje, a tak si její členové nasadili červené baseballky, aby měli taky pod čepicí jako „Kléma“, se snažila dopady zlehčovat. Napřed viděla v clech dokonce výhodu, protože některé zboží zlevní. Na této úvaze něco je - cla nejdříve dopadnou především na samotné Američany, protože těm se zdraží importované zboží. Sníží se dovoz do USA a vyrobené zboží se bude muset prodat jinde a levněji. Bylo to asi tak chytré, jako si na počátku přívalového deště libovat, že není potřeba jít zalévat. O pár hodin ale bude po úrodě, protože zahrada bude pod vodou. Andreji Babišovi, který o clech něco slyšel na bratislavské Vysoké škole ekonomické, však došlo, co Trump způsobil, a označil to za „šílené a úplně špatně“ a vyvolávající inflaci.
Po roce 1948 vyústily v hospodářskou recesi tři čtvrtiny z celkem dvanácti velkých období tzv. medvědích trhů, kdy investoři přestávají věřit, že jim akcie přinesou výnos, a proto je hromadně prodávají. Při poklesu hodnot akcií nemají firmy na investice. Klesá výroba, což znamená propouštění. Klesá i spotřeba, protože si lidi kupují jen to opravdu nutné. Tzv. hypoteční krizi z roku 2007 mají mnozí v paměti. Možná si i někteří pamatují, jak také zaznívala uklidňující slova, že nás tato krize nezasáhne. Zasáhla. A trvala až do roku 2015. Vybřednout z recese není jednoduché, což jsme dobře poznali po covidu.
V jednom má opozice pravdu. Když se nebude na cla odpovídat, bude to ekonomicky lepší, protože jakákoli eskalace celní války situaci zhoršuje. Neodpovědět vůbec ale taky nejde, protože by si Trump myslel, že si může dělat, co chce, aby mohl z cel sanovat díru v rozpočtu USA.
Vítat kroky amerického prezidenta, jak to dělá blouznivec z našich valašských hor, je pomýlené. Předseda SPD bájí o tom, jak bude Amerika silná, protože tam klesne daň z příjmu až na nulu, vše zaplatí cla a USA zbohatnou, neboť si budou všechno vyrábět samy, aniž by zmínil, že američtí dělníci nebudou dělat za bangladéšské mzdy a tvrdé imigrační zákony neumožní dovoz pracovaní síly. Okamura má pravdu pouze v tom, že se chce Trump vrátit před rok 1913. Čas však vrátit nelze. Ekonomická síla nyní neplyne z těžkého průmyslu.
O Trumpově pomýlenosti svědčí i to, že od uvalování vysokých cel se ho snažil odvrátit i Elon Musk, který by – jako správný liberálně založený politik – chtěl nulová cla s EU. Cla představují další náklady, což se žádnému podnikateli nelíbí. Uvalují se většinou proto, aby některý stát nemohl využívat svou extrémně levnou pracovní sílu, což dříve dělávala Čína a nyní třeba Indonésie nebo Bangladéš, nebo případně toho, že má podhodnocenou měnu a některá odvětví stát podporuje, což stále dělá Peking.
Líp kvůli Trumpovi a jeho clům určitě nebude, bude tomu právě naopak. I kdyby byla celní válka rychle ukončena, protože se proti Trumpovi staví i jeho podporovatelé z řad podnikatelů, platí jedno – zatímco pád trhů je náhlý, zotavování je dlouhé.
Po lidi je to vzkaz, aby nevěřili těm, kteří nabízejí radikální řešení a zářné zítřky. Takovým je lepší se vyhnout. Chybu z USA by nebylo radno opakovat.
Stejně tak si je dobré uvědomit, že většině lidí investování žádné bohatství nepřinese. A to nejen v případě nějakých polopodvodníků nabízejících tzv. firemní dluhopisy, což jsou většinou nekryté směnky, ale i u bank. Ono to není jako s termínovaným vkladem, o který se není třeba starat, prostě se založí a vypoví. U investic je potřeba vložit peníze do více produktů a podle vývoje trhu měnit ve vhodnou dobu mix akciových a dluhopisových fondů, což vyžaduje znalosti a čas. To by si měli uvědomit i všichni, které láká se připojišťovat k důchodu pomocí dlouhodobého investičního produktu. I o ten je nutno se starat. Pokud navíc budete potřebovat vybrat prostředky zrovna v době, kdy je na burze pokles, zas tak moc si nepřilepšíte.