Článek
Před volbami v Německu vyzdvihuje tamní AfD jako jedinou správnou stranu, která dá stát dohromady. V Británii zase podporuje protiunijní Reform UK, které posílá peníze a která podle něj jako jediná může Spojené království spasit. Straně se ale míchá do toho, kdo ji má vést, a chce, aby vyměnila svého předsedu Nigela Farage. Musk se chová jako talentovaný fracek, jemuž všechno projde.
Nesporně je dobrý podnikatel. Bez toho by se nestal nejbohatším mužem světa. Navíc podniká ve výrobě, a ne virtuálním světě nebo v prodeji zboží. Americký vesmírný program stojí na jeho společnosti SpaceX, jež předehnala své konkurenty a strádající Boeing odsunula i v této oblasti na vedlejší kolej. Dokázal dokonce přesvědčit Američany, kteří si libují v mohutných řvoucích motorech a pálení pneumatik, aby si kupovali elektromobily.
Bez státní podpory by to ale nezvládl. Teslu jednou zachránily peníze od vlády, zatímco SpaceX se mohl rozvíjet hlavně díky kontraktům od amerických ozbrojených sil. V obou případech se intervence z peněz amerických daňových poplatníků Muskovým společnostem vyplatila. Jsou skutečnými lídry.
Výhrady lze mít k tomu, jaká panuje atmosféra v jeho podnicích, občas je to na hraně, ale fungují. Úspěšní podnikatelé nebývají lidumilové, kteří by se starali hlavně o blaho svých zaměstnanců, především po nich chtějí výkony. Odpustit lze Muskovi i jeho zálibu v neustálých testech raket, které docela často bouchají. Leccos lze nasimulovat, takže by těch explozí mohlo být méně, na druhou stranu nic neprověří žádné zařízení tak jako ostrá zkouška, i když to zrovna není ekologické.
Musk se ovšem chová, jako by si mohl dovolit vše, řídit chce nejen své firmy, ale rovnou celý svět. Nejde jen o vztek na britskou vládu, že dostatečně nepodporuje elektromobilitu a nezdanila víc provoz benzinových aut, aby se mu lépe prodávaly jeho elektrické tesly. Musk, který je ve svém podnikání autokrat, tíhne k sobě podobným. Líbí se mu Donald Trump, z jehož podporování mu plynou výhody. Se zvolením nového prezidenta posílily akcie jeho firem.
Podnikatel jihoafrického původu připomíná chytré, ale frackovité dítě, jemuž se kvůli intelektu promíjelo jeho nezvedené chování a snaha do všeho kecat. A žádný výchovný políček, dnes tak odsuzovaný, nepřišel. Ani vysvětlení, co už je za hranou.
Musk však není dítě nebo teenager, u kterého by nad tím šlo přimhouřit oko a přitvrdit ve výchově. Je to dospělý člověk, kterého už předělat nejde.
Dalším chce říkat, co mají dělat, i když na to nemá žádné právo. Nikdo ho nezvolil. Může to dělat jen proto, že je nezřízeně bohatý a koupil si platformu Twitter, kterou přejmenoval na X. Nemá žádné právo vstupovat do předvolební kampaně v Německu a ovlivňovat ji ve prospěch AfD ani žádné jiné strany. Stejně tak nemá co vyzývat k zatčení britského premiéra Keira Starmera a náměstkyně ministryně vnitra Jess Phillipsové, protože podle něj nedostatečně chrání britské nezletilé dívky před sexuálním zneužitím ze strany muslimů. Phillipsovou dokonce označil za obhajovatelku genocidního znásilňování. Musk má docela pokřivený pohled na svět, o čemž svědčí třeba to, že ultrapravicového rasistu a odpůrce islámu Tommyho Robinsona považuje za vězně svědomí. Robinson byl přitom odsouzen i za napadení či nesplácení hypotéky.
Názory mu nikdo brát nemůže, určitě by se i u nás našli lidé, kteří mají podobné. Ale jejich váha nemá záviset na jeho majetku. Pokud podporuje Trumpa, je to v pořádku, ale říkat jiným zemím, kdo v nich má vládnout, je zcela za hranou. Stejně za hranou, jako když Vladimir Putin hlásá svou ideu ruského světa. Je pravda, že Musk na rozdíl od Putina žádnou válku nezahájil. Ovšem má dobře nakročeno, aby se z něj stal další Henry Ford, který svůj odkaz navždy pošpinil zuřivým antisemitismem a podporou nacistů. Pravidelně dával Vůdci dary, za což dostal vyznamenání.
Do zahraniční politiky se nikdo přímo vměšovat nemá a v domácí politice sice vždycky vládne oligarchie, ale politici musejí jednat ve prospěch celé společnosti, ne ve prospěch těch nejbohatších. Proto není dobré, když vládnou byznysmeni hlásající, že stát budou řídit jako firmu. Firma není demokratická instituce. Pokud by se Musk prosadil v politice, nebyla by to oligarchická, ale nejspíš imperiální diktatura nebo tyranie, kdy ostatní země musejí dělat, co Musk chce.