Článek
Muskův názor se někomu líbit nemusí, někomu může naopak konvenovat. Na svůj názor má právo každý a má také právo ho veřejně vyjadřovat a proti válce protestovat. Musk je však v situaci, kdy může průběh války ovlivňovat, a dokonce tak činí. Ukrajincům totiž záhy po ruském útoku poskytl pro využití svůj satelitní komunikační systém Starlink, aby se mohli bránit a zastavit ruské kolony, ale pak jim ho opakovaně vypínal.
Jeho prvotní zápal podporovat Ukrajince ochabl, když první útoky odrazili a loni v létě sami začali podnikat odvetné útoky i na okupovaný Krym. Bál se, že by Rusové skutečně mohli použít jaderné zbraně, jak opakovaně tvrdili, což lze také chápat. Navíc se mu nechtělo dál ze svého platit tuto komunikaci, což ho mělo loni přijít na sto milionů dolarů.
Otázkou ale je, jak daleko lze v odporu k válce zajít. Musk si totiž osobuje rozhodovat o tom, na co Ukrajinci mohou útočit a na co ne. V daném případě však šlo o čistě vojenský cíl, ruskou Černomořskou flotilu, která, jak zmínil poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak, z těchto lodí vypaluje střely s plochou dráhou Kalibr, které zabíjejí civilisty.
Muskovo vyjádření, že útok na tuto flotilu by byl malým Pearl Harborem, je zcela zcestný. A není to kvůli tomu, že flotila v Sevastopolu je menší. Útok na lodě by býval přišel několik měsíců poté, co Rusko bez vyhlášení války napadlo Ukrajinu. Navíc Krym nezákonně anektovalo v roce 2014. Referendum, které rozhodlo o jeho připojení, se konalo v době, kdy poloostrov kontrolovali zelení mužíčci v uniformách bez označení, takže o svobodné volbě rozhodně nelze mluvit. Anexe Krymu není mezinárodně uznaná, neuznávají ji ani přátelé Ruska včetně Číny, i když ta tvrdí, že problém není jednostranný a záleží na tom, jak se na něj díváte. Všechny vody okolo poloostrova, v nichž navíc Rusko nezákonně těží plyn, jsou proto ukrajinské.
Je tu však vážnější otázka – jak daleko může občan ve svém odporu k válce zajít. SpaceX je soukromá firma a majitel soukromé firmy si může svobodně rozhodnout, kdo jejích služeb může využívat a za jakých podmínek. Dokonce je může i měnit. Jenomže SpaceX má současně kontrakty s americkým ministerstvem obrany, vynáší pro ně špionážní družice, její rakety startují ze základen amerického letectva, od kterého také dostala peníze na vývoj systému rychlého vojenského transportu kosmickými loděmi kamkoli na Zemi.
To by příště nějaká americká zbrojovka mohla zablokovat naváděcí systémy svých přesných zbraní cizí zemi, která si je koupila se souhlasem americké vlády? Washington Ukrajinu ve válce podporuje a Musk si staví hlavu.
Musk přitom občas vypínal satelity ukrajinské armádě i poté, když už se jednalo o tom, že komunikaci bude platit Pentagon.
Nežijeme ve středověku, kdy byl slabý král závislý na přízni a podpoře jednotlivých šlechticů, a když se mu někteří postavili, musel s nimi bojovat. Americký občan Musk má mnoho možností, jak prosazovat své názory, nejen je ventilovat ve veřejném prostoru přes komunikační síť X, kterou si koupil. Může třeba kandidovat na prezidenta, a pokud uspěje, může prosazovat své představy, jak ukončit válku na Ukrajině na úkor napadeného.
Jedno však z Muskova jednání plyne - žádný stát si nesmí dovolit v klíčových oblastech záviset na soukromých firmách, které si budou dělat, co se jejich majitelům zlíbí, protože nějakému odvětví dominují, a být jejich rukojmím. Pak bychom mohli žít v Muskově nebo Bezosově exklávě.