Článek
Ne, to není déjà vu z prvního Trumpova působení v Bílém domě, kdy zpochybňoval závazky USA vůči evropským členským zemím NATO, které nedávají na obranu dvě procenta HDP. Je to aktuální vyjádření v době, kdy Rusko vede válku na Ukrajině, jejíž východ se pokouší dobýt. Panují přitom obavy, že se Putin na Ukrajině nemusí zastavit a že bude pokračovat dál do Evropy.
Podobné vyjádření je skoro ponoukání ruského prezidenta, aby to udělal. Dalo by se říci, že nás budou čekat čtyři zábavné roky, kdyby nešlo o naši bezpečnost. Bez americké záštity se neobejdeme.
Nepochybuju, že by USA nakonec pomoci přišly – i za Trumpa. Útok na členskou zemi Aliance by chtě nechtě byl políčkem do tváře Spojených států, na který by nešlo nereagovat, pokud by nechtěl být Washington pro smích. A to by ani Trump nechtěl, i když je izolacionista, který se stará především o Spojené státy a jemuž je Evropa víceméně jedno. Nerozumí jí a má pocit, že Evropané ze Spojených států jen tyjí. Nedochází mu přitom, že starý kontinent představuje pro USA štít.
Trump stále nepochopil, že politika není reality show, kde je potřeba upoutat pozornost za každou cenu. Každý výrok se pečlivě analyzuje, a proto je potřeba každé vyjádření dobře zvážit. Putina nebo jakéhokoli jiného potenciálního agresora je potřeba zavčas odradit. Aliance je spolu s jadernými zbraněmi nejúčinnějším odrazovacím prostředkem, který není radno zpochybňovat, aby toho někdo nevyužil. Západ přitom nečelí jen Rusku, ale taky Číně.
Nově zvolený americký prezident dává opakovaně najevo, že nemá rád války, a tu na Ukrajině by co nejrychleji ukončil. V tom případě ale musí ukazovat sílu, aby Moskva viděla, že se jí válka nevyplatí, a ne hledat, kde by mohl ušetřit na výdajích na obranu. Pokud se situace stabilizuje a nebudou války, lze obranné rozpočty seškrtat. Dokud se však válčí, nejde to bez negativních dopadů.