Článek
Protože se najdou tací, kteří postup orgánů činných v trestním řízení označí za nepřiměřeně represivní a budou v něm hledat motivaci pošlapat právo svobody projevu, řekněme hned na úvod, že stát měl s oběma výtečníky naopak svatou trpělivost. Odhlédněme od Tušlových soukromých eskapád na hranici zákona včetně vyhrožování bývalé partnerce smrtí a soustřeďme se jen na ty veřejné.
Když v době koronakrize okázale nerespektoval hygienická nařízení a ve svých vystoupeních nadával lékařům, kteří v první linii riskovali vlastní zdraví, dopouštěl se svého druhu občanské neposlušnosti, s čímž demokratická společnost musí počítat. I sebehloupější názor má nárok na to být vysloven a hájen, vypovídá především o svém nositeli. Obtěžování Milana Kubka obsahuje také komplikace. Ačkoli stalking je už nějaký pátek v tuzemsku trestným činem, soud musí vzít v úvahu i to, že předseda České lékařské komory jako veřejně činná osoba má jistou míru publicity a s ní související obtíže snést. Svoboda projevu a právo na ochranu soukromí tu jdou proti sobě. Jistěže i podněcování k nenávisti je třeba opřít o důkazy, v tomto směru však Tušl s Čermákem policii práci usnadňují.
Dvojici dezinformátorů, kteří vyzývali k odporu proti Ukrajině, poslal soud do vazby
Čermák v minulosti na Facebooku burcoval lid k útokům na poslance a jejich likvidaci kvůli novele pandemického zákona. Poslední výzvy obou aktérů směřovaly k otevřenému násilí proti účastníkům akce na pražském Václavském náměstí, kde se bude připomínat výročí vyhlášení ukrajinské nezávislosti. „Jestli chtějí boj, tak ať to zkusí. Musíme zvednout p. ..el a vyhecovat to pořádně. Potřebujeme vás dostat do těch ulic!“
Videa mají tisíce sledovatelů, i kdyby se chytlo jen pár nejnáruživějších putinovců, může jít o zdraví. Tušl s Čermákem to možná nemají v hlavě v pořádku, avšak prahnou po boji a nikdy nepřestanou, tak co s nimi?