Článek
Je pravda, že se mafie snaží být v současné době diskrétnější. Protože gangsteři jsou poučeni od divokých devadesátek, že je lepší krást a podvádět za tmy a v tichosti, než aby se o nich vědělo a psalo každý týden v novinách. Každá pozornost, pokud děláte něco nekalého, je totiž mizérie.
A proto bylo vlastně i pro samotné podsvětí nešťastné, že došlo k incidentu v restauraci Kogo. Ve středu 5. března 2025 se tam odehrála scénka jako vyšitá z filmu. Do nablýskané restaurace v luxusních pasážích Slovanského domu v centru Prahy přišel Pavel Šrytr. Muž, o němž jdou legendy, jak vyřídí i za cenu násilí každý problém. Bývalý policajt Šrytr byl v devadesátých letech bodyguardem světského krále Antonína Běly, pak šel pracovat pro kmotra Františka Mrázka. Dnes dělá bezpečnostní servis mimo jiné pro někdejšího Mrázkova společníka Tomáše Pitra. A právě Pitr byl ten problém, který šel Šrytr do Koga řešit.
Pitr byl totiž v posledních měsících vystaven nepřiměřenému tlaku ze strany Bojana, což je přezdívka pro muže, kterého policie vede ve svých spisech jako šéfa balkánské mafie.
Šrytr tedy přišel Bojanovi říct: „Poslyš: Ty nebudeš nikoho vydírat. Ty se budeš chovat slušně.“
Bojan se naštval a pak došlo k nečekanému incidentu. Bojan vytlačil Šrytra se svými spolupracovníky za dveře restaurace a dal Šrytrovi pěstí. Rána Šrytra trochu lízla, protože stačil uhnout. Jenže pak Šrytr vytáhl zbraň a – jak tvrdí – chtěl ji použít k úderu a ne ke střelbě, proto vymáčkl zásobník, který spadl na zem. Pak se strhla šarvátka, na jejímž konci bylo odzbrojení Šrytra. Incident pak řešila policie.

Konflikt u vstupu do restaurace KogoVideo: Aktu.cz
Spící mafie se tedy probudila. O trestní výpravě Šrytra a o ostré reakci Bojana se začalo mluvit jako o „události roku“ v českém podsvětí a všichni řeší, co a proč se to stalo?
Abychom pochopili celou zápletku, musíme se vrátit o deset let zpátky.
Spor o Palác Fénix
Bojan je Albánec, který se narodil v Makedonii. A v Česku žije od devadesátých let. Asimiloval se světským prostředím, jeho první žena byla příbuzná Antonína Běly. Později se vypracoval na autoritu balkánské enklávy v Česku. Policie ho podezřívá z toho, že stojí za obchody s drogami. Minimálně před patnácti lety na to detektivové přišli při razii, kdy skončil ve vězení jeho bratr a řada dalších spolupracovníků. Policie u nich tehdy zadržela 17 kilogramů heroinu. Bojan z toho vyšel bez trestu, protože vinu na sebe vzal jeho bratr.
Takže tento Bojan nyní vydíral Pitra. (Bojan tvrdí, že to není pravda. A informace o sporech s Pitrem považuje za provokace. Pitr se k tomu nechce veřejně vyjadřovat.)
Podle Pitrových spolupracovníků ale Bojan vyžadoval po Pitrovi peníze, které mu údajně dlužil. O co šlo?

Palác Fénix na Václavském náměstí v Praze
Podle důvěryhodných zpráv z prostředí zločinu pomáhal Bojan Pitrovi v akci, v níž šlo o získání ohromného majetku – Paláce Fénix na Václavském náměstí. O tuhle nemovitost se vedly spory mezi bývalými majiteli. A v roce 2015 dostal nabídku spor urovnat a pak převzít celý Palác Fénix bývalý vládce Prahy lobbista Roman Janoušek společně s Tomášem Pitrem. Oba se v té době spojili a dělali spolu byznys. Pitr proto potřeboval zpacifikovat jednoho podnikatele, který ve sporu o Palác Fénix figuroval a byl poměrně ostrý. Tím mužem byl Luděk Vinš, jehož jméno je známé hlavně tím, že byl fotbalový mecenáš. Vlastnil fotbalový klub Viktoria Žižkov. Vinš chtěl tehdy spor s bývalými společníky vyřešit s pomocí mafie. Psal jsem o tom v textu, který vyšel 30. června 2016 v časopise Reportér.
Vinš se tedy v roce 2015 obrátil na duo příbramské mafie – Jaroslava Starku a Vlastimila Spěváka. A ti mu dohodili jako člověka na vyřízení problému právě Bojana. (Bojan má letité a přátelské vztahy zejména se Starkou.)
Ale tohoto momentu využil právě Tomáš Pitr, který potřeboval Vinše naopak ze hry vyšachovat. Pitr se tedy spojil s Bojanem. A tak se zrodila aféra, během které nahrával Bojan schůzky s Vinšem a pak je předával Pitrovi. Ten je nasměroval k policii a Vinše pak vyšetřovala policie kvůli údajnému zadání vraždy a dalších násilných trestných činů. Vinš se podle nahrávek bavil s Bojanem o tom, že je nutné zlikvidovat nepohodlné lidi, kteří pracovali pro druhou stranu sporu o Palác Fénix.
„Máme ho udělat na vozíček?“
Tady je krátká ukázka, jak vypadal jeden z hovorů Bojana s Vinšem:
Bojan: Co chceš konkrétního? Máme mu zlomit ruce? Nohy? Máme ho udělat na vozíček?
Vinš: Ten člověk tam dělá hodně rozbrojů. Já bych si přál, aby ona (správkyně majetku Paláce Fénix) byla zastrašená, aby věděla, že je něco zle. A jeho (jejího manžela) bych potřeboval úplně odstavit. Tak aby nemohl pracovat.
Bojan: Odstavit?
Vinš: No, nemyslel jsem to tak úplně… Já nevím, jak to říct. Nohy? Do nemocnice?
Bojan: Aby nemohl chodit do práce, musí se mu zlomit ruce a nohy. Minimálně. Záleží na tobě, jak dlouho chceš, aby nemohl…
Vinš: Půl roku rok.
Bojan: Půl roku rok aby byl pryč? To můžu zajistit.
Vinš: Řekni mi, kolik to bude stát?
Bojan: No, tak hele, počítej tak 180 až 200 tisíc eur. Tak kolem pěti milionů korun.
Co předcházelo návštěvě v Kogu
Policie pak celý případ odložila. Vinš řekl, že to nemyslel vážně. A že to byla provokace. Částečně měl pravdu. Celé to tenkrát bylo skutečně mistrovsky rozehrané drama, které ze zákulisí dirigoval Tomáš Pitr. V roce 2016, když jsem o tom psal reportáž, jsem o roli Pitra neměl tušení, ale – jak se později ukázalo – bylo to tak. Spor o Palác Fénix nakonec dopadl ve prospěch dua Janoušek-Pitr.
A Bojan měl být za pomoc odměněn. Část peněz od Pitra dostal, ale když se Bojan dozvěděl, jak velkou hodnotu má Palác Fénix, vyžadoval víc a víc. Mluví se dokonce o padesáti milionech korun. Pitr ale tolik platit nechtěl. Poslední schůzky, které Pitr měl v letošním roce, byly podle mých informací dramatické. Bojan v restauraci v hotelu Palace, kde s Pitrem jednal, se tak rozčílil, že popadl židli a začal s ní třískat o zem. Nohu od židle, kterou pak držel v ruce, měl mít v jednu chvíli nad hlavou. Na fyzické násilí nedošlo. Ale pro Pitra to byl otřesný zážitek.
A pak přišel na scénu Pitrův „bezpečák“ Pavel Šrytr přezdívaný Pája či také Amík a navštívil Bojana na jeho výsostném území v restauraci Kogo, kterou má Bojan téměř jako kancelář. A přišel mu dát důrazně najevo, že jeho šéfa – ani nikoho dalšího – vydírat nebude.
Nová éra vyřizování účtů
Bojan a Pitr si okamžitě po incidentu v Kogu volali telefonem. A mírnili emoce. A říkali si, že to všechno není tak, jak to vypadá. A údajně se domluvili na smíru. Jenže realita je jiná. Šrytrovi a jeho parťákovi – dalšímu bývalému policistovi – Luďku Žákovcovi, který také pracuje pro Pitra, došla s balkánskou mafií trpělivost. A po měsíčním vyčkávání – po mafiánsku řečeno: poté, co „zalehli na matrace“ – se rozhodli vyhlásit Bojanovi válku.
Sepsali výzvu, aby se jim přihlásili lidé, kteří se stali obětí cizojazyčné mafie – zejména z Albánie a Makedonie – a nabízejí pomoc a řešení, tedy ochranu a právní řešení, jak se obrátit na policii.

Pavel Šrytr na archivním snímku
Dochází tu tedy k naprosto neuvěřitelné situaci, která tu ještě nebyla. Lidé z prostředí českého polosvěta veřejně oznamují, že budou pomáhat policii s potíráním mafie. Prý už toho mají zejména s balkánskou mafií dost a chtějí zabránit stupňujícímu vydírání. A policie, která příliš netušila, co se v přítmí podsvětí vlastně děje, se teď probouzí a bude muset hledat řešení, aby tu nepropukly devadesátky v plné palbě.
„Posílili jsme si bezpečnostní opatření. Musíme počítat se vším,“ řekl mi Šrytr, který chodí stále ozbrojen.
Zdá se tedy, že začíná nová éra vyřizování si účtů. Vítejte v českém pojetí alcaponovského Chicaga.