Článek
„První koně Převalského se po stovkách let vrátili do stepí středního Kazachstánu. Čeká nás ještě dlouhá cesta, ale tohle byl historický okamžik. Pohled na Zetu II odbíhající do stepi mi nikdy nevymizí z paměti,“ řekl ředitel Bobek 4. června po vypuštění klisen Zety II a Ypsilonky a hřebce Zorra.
Během druhé zásilky o dva dny později byly vypuštěny ještě klisny Tessa, Wespe, Umbra a Sary. Těchto sedm koní bylo vybráno z různých konzervačních programů napříč Evropou a před přesunem do Asie spolu strávili několik měsíců v berlínské zoo.
Koně do Kazachstánu dopravily letouny české armády a let s mezipřistáními v Turecku a Ázerbájdžánu trval 18 hodin, uvedla o úspěšném převozu zvířat BBC. V novém domově se koním podle chovatelů daří dobře. Do budoucna chce Zoo Praha do Kazachstánu dopravit až 40 jedinců.
Koně Převalského už pobíhají v nové expozici pražské zoo. Otevře se v sobotu
Poslední divoký kůň na planetě
Kůň Převalského je posledním divokým druhem koně na planetě. Pojmenován je po ruském badateli Nikolaji Prževalském, jenž byl prvním Evropanem, který existenci těchto koní zaznamenal. Již v té době tento druh vymíral a vyskytoval se pouze na malém území na západě Mongolska.
V Kazachstánu podle archeologických nálezů lidé na koni Převalského jezdili o dva tisíce let dříve, než máme první záznamy o domestikovaných koních v Evropě. Také byli běžným zdrojem potravy.
V 19. a 20. století zavezli badatelé koně Převalského do Evropy, kde se jejich populace opět rozrostla. Nejvíce jich bylo umístěno v zoologických zahradách v Mnichově a v Praze. Právě Zoo Praha byl po druhé světové válce svěřen dohled nad jejich mezinárodním chovem.
Pražská zoo postupně vrací koně Převalského do střední Asie už přibližně 15 let, primárně do Mongolska. Na návratu koní do země jejich původu se pracovalo od roku 2022. „Není mnoho lepších ukázek toho, co je účelem moderních zoo, než návrat divokých koní,“ řekl Bobek.