Článek
Červené tváře a nepřehlédnutelnou chocholku na hlavě bude mít stejně jako ostatní ptáci jeho druhu také dvouměsíční kakadu palmový z pražské zoo. Návštěvníci tady mohou kakadua palmového vidět už pět let. V roce 2008 totiž zoologická zahrada převzala ptáky, kteří byli zabaveni pašerákům. Samice ovšem snesla vejce až letos v létě.
„Byla to senzace, protože jiné české zoo se nic podobného ještě nepovedlo a v Evropě se tento poddruh naposledy rozmnožil v roce 2010,“ vysvětlil ředitel zahrady Miroslav Bobek.
Protože rodiče snůšku opustili, museli zakročit chovatelé a mládě odchovat uměle. Nejprve každou hodinu a půl, později každé čtyři hodiny ptáče krmili speciální směsí. „Kaše obsahuje průmyslově vyráběnou směs pro mláďata papoušků, makadamový a palmový olej, vařenou brokolici, lactobacily, aviární enzymy a další složky,“ popsal kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Prozatím je mládě i nadále v rukou chovatelů, později bude žít s dospělými ptáky. V Zoo Praha má zůstat. Nejspíš se časem přemístí do nové expozice exotického ptactva. Přirozeně obývá kakadu palmový deštné pralesy Nové Guineje. Ve volné přírodě ohrožuje tento druh mimo jiné lov.