Článek
Luskouni mají jako jediní savci tělo pokryté šupinami, takže na první pohled působí dojmem plazů, a je s nimi spojena i řada dalších pozoruhodností. Současně jsou však v ohromných počtech loveni a již dlouhou dobu zaujímají neblahé prvenství na seznamu nejvíce nelegálně obchodovaných savců.
Nemocný luskoun měl novoroční štěstí. Místo u pašeráka skončil v přírodě
„Než se vyřídily všechny dokumenty, pak byl koronavirus, pak tenhle pár měl mládě a musel ho odchovat, tak to trvalo dva roky. Museli jsme především pro ně zcela přestavěli noční expozici v Indonéské džungli. Šlo nejen o vytvoření dostatečného prostoru a vybudování umělých nor, ale také o zajištění správného rozpětí teplot, velmi vysoké vlhkosti, co možná nejvhodnějšího osvětlení anebo o úpravu povrchů, aby si luskouni nepoškodili svá jemná chodidla,“ svěřil Novinkám ředitel ZOO Miroslav Bobek s tím, že ale opravdu náročnou disciplínou je u luskounů potrava.
Luskouni se totiž podobně jako mravenečníci, hrabáči nebo ježury živí mravenci a termity, ovšem na rozdíl od jiných hmyzožravých savců se pro ně dlouho nedařilo najít vyhovující náhradní krmivo. Jednou z prvních institucí, která tento problém úspěšně vyřešila, se stala právě Taipei Zoo, odkud k nám nyní přicestovali Guo Bao a Run Hou Tang.
Podle tchajpejské receptury – jen mírně přizpůsobené středoevropským podmínkám – je připravován i pražský luskouní jídelníček. Guo Bao a Run Hou Tang tak u nás po svém příjezdu začali dostávat směs vyrobenou ze zamrazených včelích larev, které doplňují larvy potemníků, detoxikační hlína, chitin, vitamín K a další složky.
Čeští filmaři bojují za záchranu šiřitele koronaviru – luskounů
Luskounům osobně vaří vrchní chovatel David Vala. „Jsou to potravní specialisté, v přírodě se živí převážně mravenci nebo termity. Tady jim tu potravu nahrazujeme včelími larvami. Je to asi 100 gramů larev na den plus spoustu dalších ingrediencí,” popisuje.
Příprava kaše podle Valy trvá asi hodinu. „Když se základní komponenty namixují, tak se to pak musí ještě 30 minut vařit v páře, poté se to chladí ve vodní lázni. Když se to vychladí na tělesnou teplotu, tak pak se tam začínají přidávat vitamíny, které se do toho zamíchají a pak až můžeme krmit,“ objasňuje alchymii luskouního jídelníčku.
Pražská samička je menší a váží 4,5 kilogramů, sameček pak 6,5 kilogramů. Samec je bázlivější, více se leká, na rozdíl od zvědavé samičky, která chovatele následuje i do chodeb. Zvířata jsou zatím oddělena, na spojení je podle chovatele ještě čas.
Pražané, nebojte se koronaviru, luskouni z Tchaj-peje dostanou roušky, vtipkuje Hřib
„Luskouni jsou chováni opravdu vzácně, v Evropě jsme nyní jednou z pouhých dvou zoologických zahrad, které je chovají,“ láká na unikátní obyvatele noční expozice Indonéské džungle ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
„Nešlo nám však o to, abychom návštěvníkům mohli ukázat zvíře, které ostatní nemají. Chceme upozornit na výjimečnost luskounů, a především na míru jejich ohrožení. Kvůli svému masu, a především šupinám jsou bohužel nejvíce nelegálně obchodovanými savci světa a jejich přítomnost v Zoo Praha by nám měla pomoci v tom, abychom ještě více než dosud přispívali k jejich ochraně.“