Článek
Ve snaze vytvořit lvici a mláděti nejlepší podmínky a klid, je pavilon šelem pro návštěvníky částečně uzavřen. „Také v přírodě lvice rodí v ústraní, ke smečce se vrací jen pro žrádlo a k udržování sociálních vztahů. Mláďata přivede, až jsou schopna samostatného pohybu,“ zdůvodnil nutnou ohleduplnost chovatel šelem Jiří Hlásenský. Ošetřovatelé ale vědí, co se u lvů děje, mládě sledují pomocí kamerového systému.
Jedná se o druhé mládě, první se narodilo v listopadu minulého roku. Krátce poté ale uhynulo. „U prvních odchovů, kdy se samice teprve učí péči o mláďata, se nejedná o nic neobvyklého. Naše mladá lvice nebyla během první březosti schopna vytvořit pro mládě dostatek mléka a při péči byla nejistá a nervózní,“ uvedla zooložka Zdenka Vavrysová. Druhé mládě roste a ošetřovatelé postupně spojí celou lví rodinu.
„K chovu těchto šelem jsme se vrátili po pěti letech. Tříletou samici jsme získali z plzeňské zoo, o rok mladší samec přicestoval z německého Neuwiedu,“ uvedl mluvčí zoo Ivo Cencinger. Lvi berberští jsou domovem v severní Africe. V přírodě byli vyhubeni a přežívají jen díky záchovným programům v zoo. V současné době jich světové zoo chovají zhruba stovku. „Existují snahy o jejich návrat do přírody nebo rezervací prostřednictvím repatriačních programů,“ řekl mluvčí.