Hlavní obsah

Zlaté hodinky nejbohatšího pasažéra Titaniku se prodaly za 35 milionů

Zlaté kapesní hodinky, které nosil nejbohatší pasažér na palubě Titaniku, se na aukci v jihoanglickém Devizes prodaly za téměř 1,2 milionu liber (35,4 mil. Kč), včetně daní a poplatků. Jde dosud nejvyšší sumu, kterou kdy nějaký zájemce o předmět z legendárního britského parníku potopeného v roce 1912 zaplatil.

Foto: Profimedia.cz

Zlaté hodinky Waltham patřily americkému obchodníkovi Johnu Jacobu Astorovi

Článek

Hodinky značky Waltham patřily vlivnému americkému obchodníkovi Johnu Jacobovi Astorovi. Když se nyní dostaly do nabídky dražební společnosti Henry Aldridge & Son, odhadovala se jejich cena na maximálně 150 tisíc liber (4,4 milionu Kč).

Jejich novým majitelem se stal nejmenovaný soukromý sběratel z USA. Že se konečná suma vyšplhala na několikanásobek oproti očekávání, označil dražitel Andrew Aldridge podle BBC za „naprosto neuvěřitelné“ a „světový rekord“.

Sám Astor při potopení lodi v dubnu 1912 zahynul. Předtím ještě pomohl své těhotné ženě Madeleine do záchranného člunu číslo čtyři.

Naposledy byl spatřen, jak se zapálenou cigaretou hovoří s jiným pasažérem, aniž by se snažil dostat na některý z přeplněných člunů.

„Vidět hodinky J. J. Astora a vědět, že je měl v kapse, když nakládal svou mladou těhotnou nevěstu do záchranného člunu, je pozoruhodné. Zpočátku nevěřil, že lodi hrozí vážné nebezpečí, ale pak před vodou ustupoval a věděl, že nepřežije,“ uvedl Aldridge.

Astor byl v době potopení Titaniku považován za jednoho z nejbohatších lidí na světě. Jeho jmění se odhadovalo na 87 milionů dolarů, což by v dnešní době odpovídalo několika miliardám.

Astorova manželka katastrofu přežila, zatímco tělo jejího muže bylo nalezeno sedm dní poté nedaleko místa v severním Atlantiku, kde se Titanic potopil.

Astorův syn Vincent nechal 14karátové hodinky s vyrytými iniciálami JJA zrestaurovat a později je odkázal synovi jednoho ze zaměstnanců svého otce.

Dosud nejdražší byly housle

Dosud nejdražším vydraženým předmětem z Titaniku byly housle, na které se hrálo i ve chvíli, když se parník potápěl. V roce 2013 se prodaly za 1,1 milionu liber (32,5 milionu Kč) včetně zdanění a poplatků.

Titanic směřující z jihoanglického Southamptonu do New Yorku narazil v noci ze 14. na 15. dubna 1912 na ledovec a po necelých třech hodinách klesl ke dnu. Katastrofu nepřežilo asi 1500 cestujících a členů posádky.

Dveře, které zachránily Rose v Titaniku, se vydražily za téměř 17 milionů

Koktejl

Výběr článků

Načítám