Hlavní obsah

Zkáza Zemi nehrozí. Nedávno objevený asteroid je ve skutečnosti Muskovo auto

3:30
3:30

Poslechněte si tento článek

Američtí astronomové na začátku ledna objevili v blízkosti Země nový asteroid pohybující se dost blízko na to, aby potenciálně mohlo dojít k jeho kolizi s modrou planetou. Záhy vyšlo najevo, že jde o vůz Tesla Roadster, jenž v roce 2018 nechal do vesmíru vynést Elon Musk.

Foto: SpaceX / Sciencephoto, Profimedia.cz

Tesla Roadster i s „řidičem“ byla do vesmíru vynesena 6. února 2018.

Článek

Centrum pro výzkum malých planet, které se nachází ve městě Cambridge v americkém státě Massachusetts, v těsném sousedství Bostonu, objevilo malý vesmírný objekt 2. ledna. Dostal označení 2018 CN41.

Byl poměrně blízko u Země, takže hrozilo, že by se s ní mohl srazit. K planetě se přiblížil na méně než 240 tisíc kilometrů, byl tedy o zhruba 140 tisíc kilometrů blíže než Měsíc.

Nebyl kvůli tomu důvod k panice, astronomové pravděpodobně dokázali hned poznat, že jde o malý objekt, který by nenapáchal žádné větší škody a asi by ani na zemský povrch nedopadl, protože by shořel v atmosféře, ale jeho existenci a přítomnost v blízkosti Země zkrátka bylo potřeba vzít na vědomí.

Elon Musk má nadpřirozené schopnosti

Vtipy

O pouhých 17 hodin později se však ukázalo, že je všechno jinak. Nejde o žádný dosud neznámý asteroid, ale o vůz Tesla Roadster, jejž kdysi vlastnil majitel celé této automobilky a zároveň majitel společnosti SpaceX, která vyvíjí a provozuje kosmické rakety.

Auto se do vesmíru dostalo 6. února 2018, když jej tam i s figurínou za volantem nazvanou Starman vynesla raketa Falcon Heavy.

Mohlo by se to zdát jen jako úsměvný omyl, zároveň jde ale o další doklad problémů, jimž čím dál častěji čelí astronomové nejen z centra v Cambridgi. Ve vesmíru, kam se vydává čím dál více lodí jak z iniciativy států, tak soukromých společností, se prostě nachází čím dál více objektů, jejichž pohyb či vypouštění nikdo nijak nereguluje ani neeviduje.

Zatímco oblast nižších oběžných drah, kde se pohybují satelity, monitoruje například americké letectvo, hlubší vesmír nepodléhá žádné koordinovanější kontrole.

Podobných omylů přibývá

Problém v obsáhlém textu více rozebral web Astronomy. Upozornil, že pokud v této oblasti nedojde ke změně, budou pozorovatelé vesmíru zahlceni detekcí velkého množství bezvýznamných objektů, mezi nimiž by pak jejich pozornosti mohl uniknout nějaký jiný, který by pro naši planetu mohl představovat skutečnou hrozbu.

„V nejhorším případě utratíte miliardu za vypuštění kosmické sondy, která má prozkoumat blízký asteroid, abyste až na místě zjistili, že to vlastně žádný asteroid není,“ napsal webu Astronomy Jonathan McDowell z amerického Centra pro astrofyziku.

S tím, jak se stále více států i soukromníků bude vydávat k Měsíci a dále, hrozí, že se tyto potíže budou jen dále zhoršovat.

Omyl s Muskovým autem ostatně není první. Již v roce 2007 muselo centrum v Cambridgi vyřadit z evidence jiný asteroid, když se nakonec ukázalo, že jde o sondu Rosetta. A jak uvádí Astronomy, v letech 2020 až 2022 již došlo k nejméně čtyřem dalším takovým případům.

Elon Musk chce darovat sperma, aby přispěl ke kolonizaci Marsu

Koktejl

Výběr článků

Načítám