Článek
Až nyní se ukázalo, že žena v tom byla nevinně. Trpí totiž velmi vzácnou chorobou, při níž si tělo kvůli velkému množství sacharidů samo vyrábí alkohol.
„Nevěřící lékaři nejprve ženu nebrali vážně, když zjistili, že má zvýšenou hladinu alkoholu v krvi a v jejím dechu zaznamenali alkoholový zápach,“ napsal web britského listu Daily Mirror. Nepomohlo ani to, že manžel a děti ženy tvrdili, že žena alkohol už několik let vůbec nepije.
Příznaky se obvykle zlepšily po jednom až dvou týdnech, během jednoho až dvou měsíců se však znovu vrátily. Pacientka si po každé takové příhodě musela vzít až dva týdny volna v práci, přičemž během této doby byla schopná jíst jen minimálně.
Přistižený řidič měl alkohol v krvi kvůli vzácné nemoci. Soud jej osvobodil
Syndrom vlastního pivovaru
Teprve když žena s obdobnými problémy vyhledala pohotovost posedmé, začala se hledat možná jiná příčina potíží. „Lékař konající službu se domníval, že může trpět takzvaným syndromem vlastního pivovaru,“ podotkl web s tím, že žena byla odeslána ke specialistovi, kde se podezření potvrdilo.
Ačkoliv se přesná čísla liší, různé zdroje se shodují na tom, že vzácná choroba byla dosud diagnostikována u méně než stovky lidí na celém světě.
Dietolog poté navrhl ženě dietu s nízkým obsahem sacharidů a po absolvování měsíční kúry za pomocí antimykotik příznaky odezněly, což vydrželo čtyři měsíce. Žena poté pomalu začala opět navyšovat množství sacharidů ve stravě, ale o měsíc později se už znovu potýkala s příznaky intoxikace alkoholem - kvůli návalu extrémní únavy dokonce spadla.
Lékaři jí tedy doporučili znovu začít s nízkosacharidovou dietou a příznaky opět ustoupily. Ženě byla zároveň doporučena úzce zacílená antibiotika, která by problém s kvasinkami dále potlačila.
„Syndrom vlastního pivovaru má pro pacienty a jejich blízké značné sociální, právní a zdravotní důsledky,“ upozornila v souvislosti s případem lékařka Rahel Zewudeová z Torontské univerzity. Ta je jedna ze spoluautorek článku v odborném magazínu Canadian medical association journal (CMAJ), který o případu referoval jako první.
Předtím než se u ženy nemoc poprvé projevila, brala kvůli vleklé infekci několik antibiotik, podobně tomu bylo i u některých jiných pacientů s touto vzácnou nemocí. Antibiotika zřejmě v těchto případech poškodila žaludeční a střevní mikroflóru, načež se kvasinkám v těle začalo extrémně dařit. Dalším spouštěčem zatím málo prozkoumané choroby zřejmě může být nebývale vysoká konzumace sacharidů, podotkla stanice Sky News.
Letos v dubnu belgická policie zprostila viny čtyřicetiletého muže, kterého policisté dvakrát přistihli při řízení auta „v opilosti“. Ukázalo se totiž, že i tento řidič trpí zmíněnou vzácnou nemocí.