Hlavní obsah

Záhadný kmen plave svisle už více než 120 let. Nikdo netuší proč

Novinky, tcs

Kráterové jezero v Oregonu se svou maximální hloubkou 594 metrů patří k nejhlubším na světě. Jeho největší záhada však neleží v temných hlubinách, nýbrž na hladině. Devět metrů dlouhý kmen stromu už nejméně 120 let plave ponořen kolmo do vody, navíc je schopen urazit velké vzdálenosti.

Foto: Profimedia.cz

Old Man of the Lake je největší záhadou Kráterového jezera.

Článek

První, co člověka napadne, když uvidí kmen trčící kolmo z vody, je, že kmen je napevno zachycen na dně kořeny. Jenže není. Devítimetrový kmen jedlovce plove ve svislé poloze volně ve vodě.

Fyzikální zákony praví, že plovající tělesa s rovnoměrným rozložením látky mají těžiště nad centrem vztlaku, proto dlouhé klády plovou položené horizontálně a krátké vertikálně. Devět metrů dlouhý kmen o průměru 61 centimetrů však jako by na fyziku trochu pozapomněl.

Poprvé byl pozorován v roce 1896, kdy na něj při průzkumu jezera narazil geolog Joseph Diller. O pět let později se Diller na místo vrátil, aby zjistil, že se kmen pohnul zhruba o 400 metrů. „Popsal kmen jako 'spektákl, podivný natolik, že představivost vybuzuje',“ uvedl pro televizi CBS Mark Buktenica, ekolog národního parku, kde se jezero nachází.

Kmen je schopný unést i člověka.

Další průzkumy ukázaly, že kmen přezdívaný Old Man of the Lake (Stařec jezera), nejen plove ale i plave. Díky proudům je schopen urazit i přes šest kilometrů za den. Během vědeckého pozorování v roce 1938 dokázal kmen za tři měsíce urazit neuvěřitelných 99 kilometrů.

Za zrodem Starce stojí náhoda

A jak je možné, že se kmen za dlouhé desítky let nepřevrátil? Odborníci stoprocentní vysvětlení nemají. Nejpravděpodobnější hypotéza podle expertů z Institutu Kráterového jezera hovoří o tom, že když kmen před více než stovkou let do vody spadl, na kořenech měl kameny působící jako kotva, která kmen držela ve svislé poloze.

V průběhu času se kameny i značná část kořenů uvolnily, to už však byla část kmene pod hladinou natolik nasáklá vodou, že byla těžší a hustší a dokázala tak suchou část udržet nahoře. Za záhadný strom jsou však místní rádi. „Jsem rád, že nevím přesně, co za tím stojí,“ přiznal i Buktenica.

Legendě podlehli i vědci

Kolem kmene vzniklo mnoho legend a pověr, jejichž kouzlo se nevyhnulo ani vědcům. Na konci osmdesátých let se skupina vědců, jejíž součástí byl i Buktenica, vypravila v ponorce zkoumat dno jezera v okolí plovajícího kmenu. Aby se vyhnuli srážce s kmenem, který se ve vodě dokáže rychle a nečekaně pohybovat, ukotvili vědci Starce jezera u břehu řetězy.

„Krátce potom se přihnala bouře, a hladina jezera byla tak rozbouřená, že jsme ponorku nemohli na vodu spustit,“ uvedl Buktenica. Když se další den přihnalo husté sněžení, což bylo na srpen neobvyklé, i zkušení vědci podlehli pověrám o magické moci Starce jezera. Jednoho večera se několik nejstarších expertů v tichosti a beze slova vydalo ke břehu a kmen z řetězů vysvobodilo. Během několika hodin se počasí uklidnilo.

Tajemství svisle plovoucího kmene zůstane zřejmě nevyřešeno. Cestující kus dřeva tak bude dál rozdmýchávat představivost všech, kteří Kráterové jezero navštíví.

Související témata:

Výběr článků

Načítám