Článek
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil koncem října videozáběry, které zachycovaly planetu Zemi z oběžné dráhy v době, kdy pozemšťané mají noc. Průlety nad osvětlenými městy ukazovaly noční život na Zemi z méně tradiční perspektivy. Video však vyvolalo jednu záhadu - šlo o neznámé "město" nedaleko měst Minneapolis, Sioux Falls a Bismarck.
Záhadu nakonec vysvětlil novinář zaměřující se na téma energetiky Ken Paulman. Ten se navíc sám považuje za nadšence do geografie, a tak ho celá záležitost zaujala o to více. Paulman vysvětlil, že enormní množství světla v jinak neobydlené oblasti má na svědomí obří ropné pole Bakken v Severní Dakotě. Tam přirozeně uvolňují plyn hořením, aby těžební zařízení neutrpěla nehodu vzniklou přetlakem plynů.
Pole leží mezi USA a Kanadou
Bakken je údajně jedním z největších ropných polí na světě. Leží v amerických státech Severní Dakota a Montana, navíc pak značná část zasahuje i do Kanady. Pole zabírají asi 518 000 kilometrů čtverečních. Tomu, že se v této oblasti těží opravdu ohromné množství ropy, jasně napovídá i extrémní objem plynů, které poté stojí za plameny, které natočila nyní NASA.
Záběry pořídila posádka Expedice 29 na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v průběhu září a října. Na nočních záběrech je zřetelně vidět kontrast mezi oblastmi ponořenými do tmy a zářícími aglomeracemi pulzujícími lidským životem. Na záběrech jsou dobře zřetelné také bouřky a další zajímavé atmosférické jevy.