Článek
Kuchař Wang Kang má na čínské sociální síti Weibo přes 3,3 milionu sledujících a na YouTube přesahuje počet jeho fanoušků dva miliony. Mnoho z nich však přednedávnem značně rozlítil, když zveřejnil videonávod na přípravu smažené rýže s vajíčky.
Problém byl v prvé řadě v tom, že toto dnes již stažené video zveřejnil na konci listopadu, tedy v období, do kterého spadá úmrtí Mao An-jinga. To byl syn bývalého čínského vůdce Mao Ce-tunga, jenž má v Číně dodnes takřka až božský status. Wang tedy zakrátko přispěchal s kajícnou omluvou, v níž dokonce prohlásil, že smaženou rýži nebude již nikdy vařit.
Jádro tohoto na pohled zcela bizarního problému spočívá v pověsti o tom, jak Mao An-jing zemřel. Padl totiž 25. listopadu 1950 v korejské válce při americkém bombardování. V čínské společnosti je ovšem značně rozšířený mýtus, podle nějž se Mao An-jing nešel před náletem schovat do krytu, ale místo toho pokračoval v přípravě smažené rýže s vejci. Kouř z ohně tak měl Američanům prozradit pozici jeho jednotky.
Čína chce zakázat nosit protičínské oblečení. Nikdo přesně neví, co to je
A přestože to přední čínští historici vytrvale označují jako tu „nejhorší fámu“, je tento příběh mezi Číňany stále velmi živý. Jde o velmi citlivou záležitost a z pohledu čínského režimu se řadí k dalším v podstatě doslova tabuizovaným tématům.
A přinejmenším podle komentářů na internetu se zdá, že kult Maovy rodiny je stále velmi silný i mezi řadovými Číňany. „Jako člověk, který si vydělává spoustu peněz zveřejňováním nějakých videí o vaření, by se alespoň neměl chovat neuctivě k této zemi a k lidem, kteří se pro ni obětovali,“ vyjádřil se jeden z rozhořčených uživatelů.
Třikrát a dost?
Za podobné „prohřešky“, jako bylo video se smaženou rýží, však hrozí i větší postih než jen odsouzení ze strany internetových uživatelů. Server The Guardian připomněl, že čínská vláda v roce 2018 přijala zákon, podle něhož je urážka „hrdinů a mučedníků“ trestným činem. Vztahuje se na všechny osoby, které se podle oficiální čínské linie „obětovaly pro vlast a komunistickou stranu“.
Inkriminované video vzbudilo takový ohlas, že se k němu vyjádřili dokonce i lidé, kteří jsou v Číně ještě podstatně známější než samotný kuchař Wang Kang. Byl mezi nimi také Chu Si-ťin, jenž patří k významným prorežimním mediálním osobnostem.
Chef Wang Gang case: promoting egg-fried rice may make you an “enemy of the Party” https://t.co/X8JynQHTny
— Massimo Introvigne (@Introvigne) December 1, 2023
„V budoucnu by se v době výročí smrti mučedníka Mao An-jinga měly diskuse ve veřejném prostoru vyhýbat tématu smažené rýže,“ přišel Chu Si-ťin s návrhem radikálního řešení, aby k podobným situacím již nedocházelo.
A ačkoliv je formulace jeho slov zcela obecná, jistě měl na mušce zejména Wanga Kanga. The Guardian totiž informoval, že tento mladý kuchař svými videi uživatele sociálních sítí podobně pobouřil již v letech 2018 a 2020.
Ale v letošní kauze se našlo i pár internetových diskutérů, kteří se Wanga zastali. „Na smažené rýži není nic špatného. Jen jste se narodil na špatném místě,“ napsal jeden z nich. A Wangovi doporučil zvážit odchod do zahraničí, kde se kuchaři mohou výuce vaření věnovat zcela svobodně.