Hlavní obsah

Za posledních 30 let bylo nelegálně zabito přes milion mořských želv

V uplynulých 30 letech bylo nelegálně zabito více než 1,1 milionu mořských želv, píše britský list The Guardian s odkazem na novou studii amerických vědců. Mořské želvy se loví jako potrava, pro použití v tradiční medicíně a na prodej v podobě artefaktů, dekorací nebo šperků.

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Mořská želva

Článek

Podle OSN je lov želv a obchodování s nimi součástí celosvětového nelegálního trhu s volně žijícími živočichy v hodnotě až 23 miliard dolarů (564 miliard korun) ročně.

Vědci z Arizonské státní univerzity odhadují, že v posledních deseti letech bylo každoročně nelegálně zabito přibližně 44 000 želv v 65 zemích, a to navzdory zákonům na ochranu těchto živočichů.

„Ta čísla jsou opravdu vysoká a zcela jistě podhodnocená, protože je velmi těžké analyzovat jakýkoliv druh nezákonné činnosti,“ uvedl Jesse Senko, který působí na Arizonské státní univerzitě jako odborný asistent a je jedním ze spoluautorů studie.

Mořská želva uplavala rekordních 35 400 kilometrů

Koktejl

Vědci analyzovali více než 209 recenzovaných článků v odborných časopisech, archivní zprávy v médiích, dotazníky a zprávy ochranářských organizací s cílem odhadnout rozsah nelegálního lovu želv.

Zkoumali přitom také přeshraniční pašování celých želv nebo jejich částí, včetně hlav, ocasů a krunýřů.

Studie identifikovala téměř 43 000 želv, s nimiž se v letech 1990 až 2010 nelegálně obchodovalo, podle Senka je však skutečný počet určitě vyšší.

Podle studie zveřejněné v časopise Global Change Biology patří jihovýchodní Asie a Madagaskar k hlavním místům lovu mořských želv.

Ve Vietnamu začíná většina nelegálního obchodu s mořskými želvami a Čína a Japonsko jsou největšími trhy pro nelegální želví produkty.

Foto: Petr Hejna

Mořská želva

Rozvojové země budou podle Senka nadále nelegálně dodávat želvy, dokud je budou bohatší země vyžadovat jako luxusní zboží. „V několika kulturách se považuje mít doma vycpanou želvu za symbol společenského postavení,“ uvedl.

Přibližně 95 procent nelegálně lovených želv jsou karety obrovské nebo karety pravé. „Kareta obrovská je považována za nejchutnější,“ uvedl Roderic Mast, ředitel neziskové organizace na ochranu mořských živočichů Oceanic Society, který se na studii nepodílel.

Kareta pravá je podle něj lovena kvůli svému krásnému krunýři. Tyto druhy jsou zařazeny na seznam ohrožených, respektive kriticky ohrožených druhů. V oblastech, kde byly loveny, se jich ale podle Senka nachází stabilně poměrně vysoký počet.

Pozitivnějším zjištěním studie je, že se nelegální využívání mořských želv v posledních letech snížilo o 28 procent. Autoři studie to přičítají zvýšené právní ochraně.

„Jsem rád, že se to snižuje, ale neočekávám, že lov želv někdy úplně přestane,“ poznamenal Mast.

Související témata:

Výběr článků

Načítám