Článek
Čtyřiašedesátiletý Maurizio Cattelan je tvůrcem známým i mimo umělecký svět. O jeho značně netradičních počinech totiž často píší média různého zaměření, tedy nejen ta zabývající se uměním či kulturou.
K jeho nejznámějším dílům patří například funkční záchod z osmnáctikarátového zlata s názvem America nebo banán přilepený na zeď páskou, jenž dostal název Comedian. A právě druhé zmíněné dílo, jež vzniklo v roce 2019, se ve středu stalo středem zájmu milovníků a sběratelů umění na aukci v New Yorku.
Vyvolávací cena činila 800 tisíc dolarů (přibližně 19,3 milionu korun) a předprodejní odhady pracovaly v částkami 1-1,5 milionu dolarů (zhruba 24,1 až 36,2 milionu korun). Výsledná cena však tato očekávání značně překonala, když poslední nabídka nahlásila částku 5,2 milionu dolarů (125,3 milionu korun). „Nikdy bych nevěřil, že řeknu pět milionů dolarů za banán,“ zavtipkoval licitátor Oliver Barker v době, kdy dražba vrcholila.
V aukci se prodal citron starý 284 let
Šťastným vítězem aukce, kde bylo možné přihazovat i v kryptoměnách, se stal shodou okolností byznysmen čínského původu Justin Sun, jenž podniká právě v oboru kryptoměn.
Ten včetně aukčních poplatků nakonec zaplatil 6,2 milionu dolarů (téměř 150 milionů korun), ale vedle samotného banánu a certifikátu o jeho pravosti za tuto cenu navíc dostal ještě roli lepicí pásky a přesné instrukce, jak dílo správně nainstalovat. To se bude hodit zejména tehdy, až bude Sun chtít banán vyměnit.
„Není to jen umělecké dílo, ale kulturní fenomén, jenž propojuje světy umění, memů a kryptoměnové komunity. Věřím, že do budoucna bude vyvolávat další úvahy a diskuse a stane se součástí historie,“ uvedl nový majitel svébytného díla v prohlášení pro aukční síň Sotheby’s.
Skončí v žaludku
Zároveň však odhalil svůj plán banán sníst, čímž chce „uctít jeho místo v dějinách umění i v populární kultuře“. Nebude však první. Web The Guardian totiž připomněl, že již v prosinci roku 2019 na prodejní výstavě v Miami snědl banán z Comediana newyorský umělec David Datuna a loni v květnu totéž učinil jihokorejský student na výstavě v Soulu.
Mimochodem když Datuna banán spořádal, bylo dílo již prodáno, ale jeho cena tehdy činila „pouhých“ 120 tisíc dolarů (při dnešním kurzu 2,9 milionu korun).
Comedian vznikl ve třech kusech, z nichž jeden je součástí sbírek Guggenheimových muzeí a dva jsou v soukromých rukou. Sám jeho tvůrce Maurizio Cattelan pak již dříve na stránkách magazínu Art Newspaper popsal okolnosti, které k jeho vzniku vedly: „Na veletrzích s uměním vládne rychlost a obchod, takže jsem to viděl takto: kdybych musel být na veletrhu, mohl bych prodávat banán, jako ostatní prodávají své obrazy. Mohl bych hrát v rámci systému, ale se svými pravidly.“