Článek
Čarodějnice, na jejíž tvorbě strávily teplické děti hodiny práce, v noci na úterý zmizela. „Když mi to manželka volala, málem jsem se obrátil naruby. Nevím, který idiot měl tu drzost. Koště si poznám, výroba mi trvala celý den. Na okolních budovách jsou kamery, jejichž záznamy prověříme,“ řekl Novinkám člen sboru dobrovolných hasičů v Teplicích nad Metují Štefan Szabó.
Dát zloději za vyučenou tepličtí hasiči ale nemohou a policie by se podobnou venkovskou banalitou zřejmě nezabývala.
Pozdvižení v městečku
Symbol zlých nečistých sil, jež mají o Valpuržině noci navrch, měl shořet spolu se skoro pětimetrovou vatrou. Naštěstí se podařilo včas udělat čarodějnici novou a krátce před zapálením vztyčit na vrcholu monumentální vatry.
Ohně na čarodějnice: Kde můžete a kde platí zákaz?
Událost vzbudila pozdvižení v celém městečku se sedmnácti sty obyvateli. Většina lidí a hlavně dětí, které se celý rok na tradiční pohanský svátek a dnešní lidový zvyk těšily pomalu jako na Vánoce, znervózněla. Mnohé z děcek měly ráno cestou do školy slzy na krajíčku. „Strávily na čarodějnici dlouhé hodiny, než ji společnými silami vytvořily,“ přiblížila dobrovolná hasička Hana Dziuba.
Nečekané rozuzlení
Děti stačily narychlo spíchnout čarodějnici novou, stejně velkou, impozantní a strašidelnou. Příběh měl ale těsně před zapálením vatry nečekané rozzuzlení. Hasiči původně ukradenou čarodějnici našli pohozenou v křoví, kde předtím nebyla.
„Asi se v někom hnulo svědomí,“ okomentoval nečekanou událost Szabó. Tepličtí tak letos spálí hned dvojici čarodějnic, což zůstane v myslích místních občanů ještě dlouho po letošní mytické noci.
„Pokud někdo ukradne májku, patří to k věci. Ale ukrást čarodějnici a málem zkazit lidem radost, to nechápu. Jako vtip by se to dalo brát v případě, kdyby ten, kdo to spáchal, těsně před zapálením vatry s čarodějnicí napochodoval. To se možná stalo, ale anonymně,“ podotkl Szabó. „Co si děti, které čarodějnici pracně vyráběly, mají myslet,“ dodal.
Ohně viditelné z vesmírných satelitů
Množství zapálených ohňů je během filipojakubské noci na území Česka obvykle viditelné na satelitních snímcích amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru z výšky 850 kilometrů.
Dříve lidé věřili, že v noci na přelomu dubna a května poletuje povětřím spousta čarodějnic cestou na sabat. Účastnice sabatu před ďáblem tancovaly, zpívaly, někdy i nahé, skákaly přes oheň i do něj nebo rituálně obětovaly.