Článek
Vesnice Quasri byla jednou z těch, která mezi lety 1980 a 1988 padla za oběť stavbě rozsáhlého vodního díla na severu Iráku, přehrady Duhok. Nyní vzhledem k nebývalému suchu vystupují zatopené budovy nad hladinu jako důkaz toho, jak katastrofální sucho zemi sužuje.
Přehrada v Jordánsku se změnila v poušť
„Přehrada má kapacitu 52 miliónů metrů krychlových, v tomto období v ní běžně bývá okolo 34 miliónů kubíků vody, ale teď je v ní pouhých 20 miliónů kubíků,“ řekl pro agenturu AP ředitel přehrady Farad Mohammed.
Přehrada je hlavní zásobárnou pitné a závlahové vody pro město Duhok. Jejími hlavními zdroji jsou déšť, potůčky vzniklé tajícím sněhem a stejnojmenná řeka.
K přehradě přišli zavzpomínat pamětníci
Pro místní obyvatele je však stávající situace důvodem k oživení vzpomínek, které zůstaly potopeny pod vodou. „Quasri byla krásná vesnice, obklopená zelení a pastvinami. Tam byla škola, kam jsem chodil, vychovala spoustu statečných a báječných lidí,“ vzpomínal Bašád Fadíl, jeden z těch, kteří museli vesnici při výstavbě přehrady opustit.
Sucho v Mexiku odhalilo kostel, který je už přes 40 let ukryt pod vodní hladinou
Nyní, když vystoupila nad hladinu, se na ni přijel podívat a zavzpomínat na mládí. „V té vesnici žili moji rodiče a jejich rodiče, všude tam jsou jejich otisky. Žilo se nám tu krásně,“ dodal Fadíl.