Článek
Zoologický zázrak se nekoná. Zvíře nalezené v bídném stavu v okolních lesích Čeljabinsku je výsledkem krutého lidského zacházení. Pracovníci útulku Naš dom fotky zveřejnili proto, aby mohli zjistit, komu dříve zvíře patřilo. A zatímco lidé na internetu divoce spekulovali, o jaký druh se vlastně jedná, veterinář, který zvíře důkladně vyšetřil, měl jasno.
Jedná se o samce zhruba čtyři roky starého a jde pravděpodobně o křížence čau-čau s nějakým dlouhonosým plemenem. O tom, že by mohlo jít o čau-čau, svědčí modrý jazyk, který je pro tato zvířata typický. Místní ochránci v čele s šéfkou útulku Polinou Keferovou hovoří o „krutém křížení“.
Lidí se bojí
Mnoho obchodníků se psy se snaží prodat štěňata jako čistokrevné, i když je množí v hrozných podmínkách. Ty „nepovedené“ pak bez sebemenších výčitek klidně pohodí. Není ani vyloučeno, že psa, který vypadá jako medvěd, si kdosi koupil ještě jako štěně a zbavil se ho v okamžiku, kdy zvířátko přestalo být roztomilé.
Podle toho, v jaké je pes psychické kondici, mělo zvíře s lidmi doposud jen špatné zkušenosti. Je nervózní, dlouho odmítalo potravu a chová se agresivně. „Zabere to ještě spoustu času, než se nám ho podaří socializovat,“ sdělila listu Siberian Times Keferová. Psa tak prozatím čeká pokojný život v útulku.
Dostal už i jméno, jeho zachránci mu říkají Medvebaka Potapyč – první jméno vzniklo spojením ruských slov pro medvěda a psa, jméno Potapyč je zase výraz pro hnědého medvěda, který se často užívá v ruských pohádkách a bájích.
O hybridech psa a medvěda hovoří mnoho svědectví, většina z nich však pochází nejpozději z 19. století a jejich věrohodnost je přinejlepším sporná. Takové mezidruhové křížení je totiž vysoce nepravděpodobné.