Článek
Malá nenápadná miska byla zakoupena na aukci v roce 1928 sběratelem sirem Percivalem Davidem. Tento vášnivý sinofil vytvořil unikátní kolekci čínského císařského nádobí, které obsahovalo i několik kusů keramiky Ru.
Keramika Ru je první keramikou určenou pro císařský dvůr. Pochází z krátkého období v 11. století z doby vlády dynastie Sung a je extrémně vzácná. Odhaduje se, že na světě se dochovalo pouze kolem 100 kompletních kousků.
Zaprášenou konvičku z garáže vydražil v aukci za téměř 12 milionů
Sir Percival se domníval, že i miska, kterou zakoupil, patří ke keramice Ru, jenže až do své smrti v roce 1967 se mu to nepodařilo prokázat. V sedmdesátých letech pak kurátoři sbírky označili misku za korejskou kvůli značkám, které se značkám keramiky Ru příliš nepodobaly.
V roce 2009 byla sbírka věnována Britskému muzeu, tamní kurátoři přijali i misku jako korejskou. Tak byla vystavená až do nedávné doby, kdy si Regina Krahlová, nezávislá specialistka na asijskou keramiku, uvědomila, že by miska mohla pocházet z Číny. Stalo se to krátce poté, co takto byla zaměněna miska, jež byla součástí porcelánové kolekce v Drážďanech.
Malá konvička měla stát tisíce, prodala se však za desítky milionů
Krahlová dospěla k názoru, že i v případě misky ze sbírky sira Percivala jde o keramiku Ru. Muzeum poté nechalo prohlédnout misku vědci z Cranfieldského forenzního institutu. Ti za pomoci rentgenové fluorescence dokázali určit, že glazura je stejná jako u ostatního nádobí keramiky Ru.
Z malé nenápadné misky, jejíž hodnota se pohybovala kolem 5000 dolarů (zhruba 151 tisíc korun), se stal poklad o odhadované hodnotě kolem 15 milionů liber (453 milionů korun).