Hlavní obsah

Vždyť je to jen film, zoufá si scenárista slavného sci-fi snímku, který využívají odpůrci očkování

Konspirační teorie o očkování mají často bizarní základ, během pandemie se však šíří i takové, které dalece přesahují rámec běžného chápání. Řada lidí například věřila a věří tomu, že vakcíny mohou proměnit lidi v nemyslící monstra, jako je tomu ve sci-fi filmu Já, legenda.

Foto: Profimedia.cz

Film Já, legenda (2007)

Článek

Ve filmu z roku 2007, ve kterém hlavní roli hraje Will Smith, se vědci snaží vymyslet lék na rakovinu tak, že geneticky upraví virus spalniček. Jenže geneticky upravený virus vyhubí většinu lidstva a ty, co přežijí, přemění v krvežíznivá monstra.

Scénář filmu podle knižní předlohy z roku 1954 je i na poměry žánru sci-fi notně přitažený za vlasy. To ale nezabránilo lidem, aby od začátku pandemie začali šířit memy s fotografiemi z filmu a informacemi o škodlivosti očkování. Někdy kolovaly fotografie jako vtip, někdy jako vážně míněné varování.

„Jen vám všem připomínám, že film Já, legenda se odehrává v roce 2021 a všichni lidi se tam proměnili v zombie kvůli špatné vakcíně,“ zní text jedné z hojně šířených fotografií. Kromě toho, že se v reálném světě nikdo v zombie zatím neproměnil, ve filmu nejde o vakcínu, nýbrž o modifikovaný virus, a navíc se odehrává v roce 2012.

Minulý týden nicméně informoval list New York Times o případu firmy, kde se zaměstnankyně nechtěla očkovat, protože se obávala, že skončí jako krvelačná zombie – přesně jako ve filmu Já, legenda.

Jak vzniká hoax: Ne, očkování opravdu nezpůsobuje potraty

Koronavirus

Fotky s filmem se šíří natolik, že se k nim vyjádřil i spoluautor scénáře. „Ach. Můj. Bože. Je to film. Vymyslel jsem si to. Není. To. Reálné,“ napsal doslova Akiva Goldsman.

Už krátce po vypuknutí pandemie Will Smith v žertu poznamenal, že se částečně cítí zodpovědný za nesmysly a hoaxy, které o vakcinaci kolují.

Výběr článků

Načítám