Článek
Podle expertů ale panují nejasnosti ohledně původu prodaného výtisku i o tom, zda je autorem textu skutečně janovský mořeplavec.
Text s latinským názvem De insulis nuper inventus (O nově objeveném ostrově) byl vytištěn v Římě zhruba 40 let po vynálezu tisku, a patří tak k vzácným inkunábulím.
Španělský královský dvůr nechal kolovat po celé Evropě text dopisu, aby propagoval objev nového kontinentu. Součástí latinského textu je také úvod, ve kterém je Kolumbus popisován jako muž, „vůči kterému má naše doba velký dluh“.
Italoameričané žádají nazpět Kolumbův den
V textu se podle El País popisuje krajina Hispanioly a dalších místních ostrovů v okolí a také místní obyvatelstvo. Text byl původně napsán ve španělštině a pak přeložen do latiny, která tehdy fungovala jako mezinárodní jazyk pro vzdělané vrstvy.
Dopis byl adresován Gabrielovi Sánchezovi, jenž byl pokladníkem dvoru španělské královny Isabely Kastilské, která Kolumbovu plavbu financovala.
Podle některých odborníků však existují pochybnosti, zda je Kolumbus skutečným autorem textu. Kolumbův biograf Felipe Fernández-Armesto se domnívá, že text byl pravděpodobně napsán na španělském královském dvoře.
Podle deníku El País není ani zcela jasný původ prodávaného výtisku. Podle údajů aukční síně Christie's pochází inkunábule ze švýcarské soukromé knihovny. O její předchozí existenci ale žádné bližší informace nejsou.
V 90. letech se přitom zjistilo, že čtyři výtisky De insulis nuper inventus byly odcizeny v Itálii, Vatikánu a Španělsku. Podle Margarety Fordové z Christie's tato aukční síň informace prověřila a nezjistila nic, co by vyvolávalo podezření.
Navzdory pochybnostem byl dokument prodán za dvojnásobnou cenu, než jakou Christie's odhadovala.