Článek
Celou internetovou bouři ve sklenici vody rozpoutal nyní již smazaný příspěvek Britky s uživatelským jménem @RoxannelaWin. „Brazilský očkovací maskot taky mohl projít více kontrolami a schvalovacími procesy,“ uvedla na Twitteru a přiložila fotku muže v bílé kukle.
Zé Gotinha je usměvavou komiksovou bílou kapkou s končetinami, která má pomoci přesvědčit děti, že je očkování prospěšné. Její převedení do reality však v některých případech není příliš šťastné. To je však dáno tím, že většina brazilských nemocnic a klinik si nemůže dovolit kvalitní kostým.
The Brazilian vaccine mascot could have used a little more forethought. pic.twitter.com/b7o2DnfEVU
— Cringe Political Posts (@cringepolitik) February 22, 2021
Internetovou bouři vyvolala fotografie levnějšího zpracování brazilského maskota.
K ženě, jejíž účet byl na Twitteru už smazán, se přidalo několik bojovníků za politickou korektnost, kteří provedení maskota vnímají jako krajně necitlivé. Brazilci však přispěchali na jeho obranu.
Podobnost by tu v případě levnějších kostýmů jistě byla. Pro debatu je však důležitý kontext.
Zé Gotinha je totiž v zemi a mezi dětmi nesmírně populární. Vznikla v roce 1986 v rámci kampaně na očkování proti obrně. I díky ní dosáhla Brazílie vysoké míry proočkovanosti proti této zákeřné nemoci. Maskot pak byl použit ještě několikrát, nyní je využíván i v rámci očkování proti koronaviru.
And if your problem is the quality of the costume, then here it is. These are some better costumes than the low budget one you are making fun of. But just know that you are being unnecessarily mean with people who are trying to do their best with the very little they have pic.twitter.com/pdb3C7nOch
— alice wants to read the ruby's curse (@ATimelessChild) February 21, 2021
Takto vypadají kvalitnější a věrnější kostýmy.
„Opravdu nemusíme řešit vaši americkou historii pokaždé, když děláme maskota,“ shrnul za všechny jeden ze zastánců symbolické kapky. Další poukazovali na to, jak nesmírně důležitý je v podobných debatách kontext.
Co je v jiných zemích považováno za nevhodný symbol, může jinde na světě znamenat opak. Klasickým příkladem je hákový kříž a ostatně i roucha Ku-klux-klanu byla převzata z hábitů španělských kněží.