Článek
Hongoová, která se narodila v roce 1887, uplynulý měsíc oslavila v kruhu rodinném své poslední narozeniny. "Zemřela v nemocnici ve městě Kagošima na ostrově Kjúšú, další podrobnosti ještě nevím," řekl Tsuyoshi Kurachi, 47letý vnuk Hongoové.
Kamato Hongoová byla v Japonsku známou osobností také díky svému neobvyklému životnímu rytmu. Japonská babička totiž obvykle dva dny prospala a následující dva dny oka vůbec nezamhouřila.
Japonci žijí déle
Japonsko se pyšní tím, že se zde lidé již tradičně dožívají nejvyššího průměrného věku na světě - ten v roce 2002 činil 85 let u žen a 78 u mužů. Každý pátý Japonec je starší šedesáti pěti let, což představuje 24 miliónů osob z celkové 120 miliónové japonské populace. V Japonsku také žije největší počet stoletých lidí na světě.
Podle odborníků dlouhověkosti napomáhají tamní stravovací návyky. Japonci jedí hodně zeleniny a v jejich jídelníčku se často objevují ryby. Rovněž poklidný život bez stresu a čisté ovzduší přispívá k prodlužování délky života.
Další lidé, kteří překročili "stovku"
Na ostrově Kjúšú žil donedávna i nejstarší muž planety, 114letý Jukiči Čukandži. V září letošního roku však zemřel a štafetu od něj převzal Joan Ruidavets Moll - Španěl žijící na ostrově Menorka, kterému je 113 let.
Český primát připadá Miladě Novákové z Prahy, jež se v září dožila 108 let. Podle informací Českého statistického úřadu žilo na začátku letošního roku v ČR celkem 238 osob starších 100 let, z toho 203 žen a 35 mužů.