Hlavní obsah

Vtipálci nalepili sochám v USA vykulené oči

2:54
2:54

Poslechněte si tento článek

Město Bend v americkém státě Oregon se před pár dny dostalo do centra pozornosti, když tam neznámí vtipálci sochám v ulicích nalepili plastové vykulené oči. Místní obyvatele to pobavilo, ale radnice jejich nadšení zase až tak nesdílela.

Foto: ČTK/AP

Na sochách v americkém městě Bend se objevily vykulené oči.

Článek

Ve zhruba stotisícovém městě Bend v americkém státě Oregon je vytyčena trasa, která lidi provede mezi téměř třiceti sochami nainstalovanými ve veřejném prostoru. Ty se však už od srpna staly terčem „vandalů“, kteří na díla lepili velké plastové oči, což těmto neživým objektům vcelku vtipným způsobem dodávalo život.

Radnice si s těmito vtipálky (nebo možná jen jedním vtipálkem) už nevěděla rady, a tak na sociálních sítích zveřejnila výzvu, aby s touto činností přestali. „I když tyto oči na sochách rozesmějí, jejich odstranění stojí peníze. Navíc se to musí udělat opatrně, aby se sochy nepoškodily,“ napsalo město v příspěvku.

Ředitelka komunikace města Bend René Mitchellová později webu The New York Times sdělila, že odstranění očí z jedné ze soch stálo město 1500 dolarů (36 tisíc korun). Tato částka je podle ní dána skutečností, že je k tomu potřeba odborníky, kteří dokážou oči odlepit tak, aby při tom došlo k co nejmenšímu poškození soch.

Foto: ČTK/AP

Na sochách v americkém městě Bend se objevily vykulené oči.

„Lepidlo může strhnout i barvu nebo jiné ochranné nátěry a kov v těchto místech pak zreziví,“ dodala Mitchellová s tím, že různá díla jsou z různých materiálů, a tak z nich oči musejí sundávat různí specialisté.

Naproti tomu místní lidé byli úpravami soch nadšení. „Ty vytřeštěné oči milujeme. V tomto městě začíná být dusno, pojďme se bavit!“ napsal pod příspěvkem jeden z komentujících.

Vykulené oči se dokonce na chvíli staly i jakýmsi symbolem města, když si je na loga svých firem začali lepit i někteří místní podnikatelé. „Víceméně neškodná zábava je dobrá a trocha lehké občanské neposlušnosti je pro komunitu vždycky zdravá,“ myslí si John Heylin, spolumajitel jednoho z těchto podniků.

Podobného názoru je i Pamela Pakker-Kozicki, autorka jednoho z postižených děl: „Naše první reakce byla, že je to trhlé a že je to hravé. Pro veřejné umění je navíc mnohem lepší, když s ním lidé komunikují, než když ho ignorují.“ Zároveň však dodala, že by oči měly být instalovány tak, aby díla nepoškodily.

A nakonec se v dalším vyjádření nechala obměkčit i radnice. „Víme, že vykulené oči jsou vtipné, a vážíme si zájmu lidí o ně i o naši veřejnou instalaci. Ale zkrátka jen chceme zajistit, aby díla nebyla poškozena,“ uvedla šéfka komunikace René Mitchellová.

Vtipálek v pláštěnce vnikl na módní přehlídku. Publikum si myslelo, že jde o nový model

Koktejl

Výběr článků

Načítám