Článek
Svobodné a rozvedené zaměstnance společnosti Shandong Shuntian Chemical Group ve věku 28 až 58 let minulý měsíc zaskočilo jasně znějící ultimátum: buď založte rodinu, nebo z naší firmy odejděte. Lhůtu na to mají do 30. září.
„Pokud se v prvních třech čtvrtletích nestihnete oženit a založit rodinu, naše společnost s vámi ukončí smlouvu,“ stálo v rozeslané interní výzvě. „Neodpovídat na výzvy země, neženit se a nemít děti je neloajální,“ psalo se na jiném místě, pravděpodobně jako jakýsi pokus o zdůvodnění či snad motivaci.
Zpráva se samozřejmě začala šířit na sociálních sítích a na firmu se snesla vlna posměchu. Podle webu The New York Times později pracovnice ústředí na telefonický dotaz odpověděla, že po negativní reakci veřejnosti bylo toto kontroverzní nařízení zrušeno, a navíc úřady společnost vyzvaly, aby celou věc „napravila“.
Čína již třetí rok po sobě zaznamenala pokles počtu obyvatel a značně se snižují i porodnost a počet uzavřených manželství. Loni tam bylo uzavřeno 6,1 milionu sňatků, což představuje meziroční pokles o dvacet procent, přičemž jde o nejnižší číslo od roku 1986, kdy se tato statistika v Číně začala sledovat.
Čínská vláda se tak snaží lidi přimět k tomu, aby uzavírali manželství a měli děti. Jde o pravý opak toho, když se v osmdesátých letech minulého století snažila porodnost snižovat.
Takzvaná politika jednoho dítěte, vynucovaná různými sankcemi, trvala od roku 1979 až do roku 2015, kdy vláda rodinám povolila mít dva potomky. V současnosti však rodiče nabádá, aby měli děti alespoň tři.
Vládě pomáhají firmy
Ačkoliv je podpora rodin a porodnosti cílem vlády, v tomto úsilí se jí čím dál častěji snaží pomáhat i soukromé společnosti. Vedle Shandong Shuntian Chemical Group tak The New York Times připomíná, že nedávno v tomto ohledu rozbouřil vodu i řetězec supermarketů Pangdonglai, jehož zakladatel Jü Tung-laj zaměstnancům zakázal pořádat nákladné svatby.
Konkrétně šlo například o zákaz tradičního čínského zvyku dávat dary rodině nevěsty. Jejich hodnota totiž často dosahuje značné výše, čímž se svatby velmi prodražují. Jü Tung-laj tak chtěl zákazem dosáhnout úspor, aby se mohli oženit i méně majetní muži. Jiným jeho úsporným nápadem pak bylo omezit počet svatebních hostů tak, aby se vešli k pěti stolům.
I on tehdy sklidil posměch a pobouření, ale zastání našel v komentáři v oficiálním deníku čínské komunistické strany, jehož autor měl za to, že jde o zajímavý soubor pravidel, jejichž cílem je „podpořit nový trend civilizovaného manželství“.
S pravidly, která byla formulována v lednu, však samozřejmě přišel i soupis trestů za jejich porušení. Pokud je tedy někdo nedodrží, nebude naštěstí propuštěn, ale nedosáhne na některé výhody či benefity, které mají sezdaní zaměstnanci, kupříkladu týden dovolené navíc.