Článek
Letošní sněhová nadílka v Rusku přilákala k zimním radovánkám nejen lidi, ale i jednu vránu. Ta se totiž rozhodla, že bude snowboardovat na zasněžené střeše. K tomu jí ideálně posloužilo víčko od sklenice.
„Ona si z nás normálně utahuje,“ komentovalo na videozáznamu ptákovo počínání jedno z dětí.
Vrána vždy na hřebenu střechy „nastoupila“ do víčka a pak na něm opakovaně sjížděla dolů. Tam ho vzala do zobáku a vyletěla s ním zpět nahoru. Při jednom pokusu dokonce zjistila, že v místech, kde je střecha bez sněhu, to tolik nejede, a tak se zase vrátila k zasněžené části.
Ptáci jsou inteligentní
Chováním a schopnostmi ptáků se v minulosti zabývala řada výzkumů. Z nich vyplynulo, že vrány novokaledonské, havrani nebo straky jsou velmi inteligentní, mají výkonnou paměť a schopnost plánovat. Dokážou také přelstít jiná zvířata.
„Vše nasvědčuje tomu, že ptáci jsou zřejmě schopni řešit problémy a používat nástroje stejným způsobem jako velcí opi,“ uvedla Gisela Kaplanová z Univerzity New England v Armidale, zabývající se chováním zvířat.
Studie, zveřejněná v roce 2002 v časopisu Science, odhalila, že vrány jsou dokonce schopné nástroje upravovat tak, aby dosáhly svého cíle. Například opeřenec, který se snažil vytáhnout z úzkého válce potravu rovným drátkem, zjistil, že na konci potřebuje mít háček, aby se k jídlu dostal. A tak drát jednoduše ohnul.
Vrána a ořech
Podobně chytře se zachovala vrána v japonské Akitě, která ukořistila ořech, ale nedokázala se k jádru dostat přes tvrdou skořápku. Proto ho položila na silnici a čekala, až ho rozdrtí některé z aut svými koly.
Schopnost řešit problémy se prokázala i při pokusech s mláďaty odchovanými v zajetí, která nepřišla do kontaktu s rodiči. Jedná se tedy buď o dědičné jednání, nebo o důkaz obecnějších logických dovedností. Ty jsou společné pro celou čeleď krkavcovitých.