Článek
"Tento druh vosy využívá sklípkany proto, aby se dokázaly rozmnožit. Vosa musí nejdříve pavouka vystopovat a potom ho šikovně žahnout Tím ho uspí a může do něj naklást vajíčko. Z něho se vylíhne larvička, a tak pomalu vyžírá sklípkana zevnitř. Když je úplně nažraná, tak vyleze z těla pavouka ven do země, kde se zakuklí ," vysvětlil hlavní zoolog Vítězslav Honsa.
Sklípkan zahyne
Podle něho sklípkan vetřelce v břiše samozřejmě nepřežije. "Všechny vnitřnosti má prakticky vyžrané. Na druhou stranu si larva počíná velmi ohleduplně, aby sklípkan co nejdéle žil," doplnil Honsa.
Původně zoologové chytili dvě vosy. "Jedna nám bohužel zahynula ještě dříve, než dorazila do České republiky. Měli jsme strach i o tu druhou, ale ta k naší spokojenosti přežila. Nyní chceme udělat experiment. Obětujeme jednoho sklípkana z našeho chovu a zkusíme, zda se vosa zachová stejně jako ve volné přírodě," uzavřel Honsa.
Kromě vosy obohatili členové chilské expedice plzeňskou zoo o dalších bezmála 550 bezobratlých exemplářů. "Zaměřili se hlavně na sklípkany, které jsou páteří naší rozsáhlé expozice bezobratlých živočichů. V současné době tak můžeme bádat a studovat třináct druhů sklípkanů. Během výpravy naši zaměstnanci sbírali i jiné živočišné skupiny jako například štíry, cvrčky, mravence,sekáče, střevlíky či různé larvy," dodal Honsa.