Článek
Zábavnou volbu uspořádalo Radio Rzeszów. Lidé posílali hlasy prostřednictvím internetu i tradiční poštou z celého Polska a přišlo jich několik i ze zahraničí, například z Francie nebo Belgie. Právě Belgičané mohli pomoci k vítězství Šmoulince. Populární Šmoulové totiž letos mají padesátku a v zemi je proto čekají bouřlivé oslavy.
Dlouhou dobu jediná žena ve šmoulí vesničce dostala 40 procent všech hlasů, které do rádia přišly. Včelka Mája, původem z Japonska, kde se vysílal pod názvem Mitsubachi Maya no boken, má v Polsku stejně jako její český kolega Krteček bohatou základnu fanoušků. Poláci dobře znají titulní písničku, kterou nazpíval Karel Gott, i osudy chytré včelky.
Polský večerníček neuspěl
Bez medaile zůstaly naopak domácí kandidátky: Agatka z nejstaršího polského večerníčku Jacek a Agatka nebo holčička Tola z Bolka a Lolka. Několik hlasů jim sebrala mimo jiné česká Manka z příběhů o Rumcajsovi, kterou Poláci znají pod jménem Hanka.
Úspěch soutěže podle organizátorů ukázal, jaké popularitě se stále Večerníčky těší. Mimo jiné z toho může těžit jihopolský Rzeszów. Ve městě je totiž večerníčkové muzeum, kde je okolo 2500 předmětů, které tematicky souvisejí s převážně kreslenými příběhy pro děti zvanými v Polsku "Dobranocki".