Článek
Topol měl potkat stejný osud jako asi stovku jeho dalších kolegů. Nejméně padesát let staré stromy tvořící větrolamovou alej v Oderské ulici totiž musí být pokáceny kvůli špatnému stavu.
„Stromy už byly příliš oslabené, přispěl k tomu nadměrný výskyt parazitního jmelí. A ani jakýkoliv ořez už by situaci nevyřešil,“ vysvětlil nutnost kácení Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.
V lokalitě tak zůstalo jen několik torz stromů sloužících jako přirozený úkryt pro ptáky a právě jeden topol, kterému prodloužil život zrzavý hlodavec. „Biologickému dozoru před kácením totiž neuniklo, že v koruně stromu hnízdí veverka. A ta v příštích měsících potřebuje klid na reprodukci a starost o mláďata. Kácení poslední dřeviny obsypané jmelím se tak posouvá na podzim. To už bude reprodukční proces ukončen a veverčí rodinka se může přemístit a v klidu přichystat na příchod zimy,“ vysvětlil Palán.
Tento topol si vybrala jako své hnízdiště veverka. Pokácen proto bude až na podzim.
Bohumín dostal pokutu za pokácený dub s netopýry
Rozsáhlý boj se jmelím zahájila bohumínská radnice před třemi lety. „Tehdy odborníci v první etapě odstranili 170 kubíků tohoto parazita, letos plánují objem navýšit o dalších 100 kubíků. Některé stromy stačí ošetřit, jiné musí k zemi,“ upřesnila bohumínská mluvčí Lucie Špačková. Dodala, že místo pokácených stromů město zajistí náhradní výsadbu.
Bohumín už má své zkušenosti s kontrolou stromů před pokácením. V minulosti totiž město dostalo od České inspekce životního prostředí čtvrtmilionovou pokutu za pokácený dub plný netopýrů rezavých a hvízdavých v parku Petra Bezruče.