Hlavní obsah

Věřící v Indii pili vodu z klimatizace v chrámu, považovali ji za posvátnou

Věřící v hinduistickém chrámu v indickém městě Vrindávan si všimli vody kapající z malé sloní skulptury na zdi svatostánku a propadli přesvědčení, že jde o vodu posvátnou. Mnozí ji proto i vypili, aniž by tušili, že jde pouze o vodu ze systému klimatizace.

Foto: DPphoto, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Na začátku měsíce začali věřící v chrámu Šrí Banke Bihárí ve městě Vrindávan, jež se nachází v indickém státě Uttarpradéš, tvořit fronty u malé sošky slona, která zdobí jednu ze zdí. Stékala po ní totiž kapalina, kterou všichni tito lidé považovali za tzv. charan amrit, což je podle hinduistického kánonu voda, v níž smočil nohy nejvyšší bůh Kršna.

Účinek této kapaliny však byl u mnoha věřících pravděpodobně značně odlišný od toho, jaký se od zázračné svěcené vody obecně očekává. Zejména pak u těch, kteří ji dokonce vypili. Ve skutečnosti totiž šlo o vodu unikající z klimatizačního systému, jejíž vliv na organismus sice nemusí být nutně škodlivý, ale ozdravný není v žádném případě.

V klimatizačních jednotkách se totiž hromadí nejrůznější nečistoty, bakterie a další mikroorganismy, které mohou být zdraví škodlivé. Vedení chrámu proto muselo vydat oznámení, že „skutečná“ charan amrit vypadá úplně jinak, když obsahuje i různé další přísady, jako jsou například indická bazalka posvátná nebo okvětní lístky růží, uvedl web Times of India.

Mezi veřejností tento případ vyvolal diskusi o tom, kam až by mělo sahat náboženské přesvědčení a kde by již mělo zasáhnout kritické myšlení. Každopádně věřící, kteří propadli přesvědčení, že šlo skutečně o zázrak, se cítí podvedeni. Obviňují chrám z toho, že je neinformoval a nezabránil jim pít vodu z klimatizace v domnění, že je posvátná.

Drama v Indii. Mezi poutníky se převrhla 36 metrů vysoká svatyně

Koktejl

Výběr článků

Načítám