Článek
Vědci zpozorovali erupci ve chvíli, kdy se příslušná aktivní oblast posunula na viditelnou stranu Slunce, oznámil ředitel NOAA Larry Combs. Sluneční materiál putuje k naší planetě 1,5 až tři dny. Proud slunečních částic ale údajně nesměřoval přímo na Zemi.
Pokud však zvýšená sluneční aktivita ještě několik dnů vytrvá, mohla by v pondělí vyvolat polární záři, tvrdí německý astronom Ulrich Rieth. "Nevíme ale, jak aktivní zůstane skupina slunečních skvrn," řekl expert.
Oblast slunečních skvrn označená číslovkou 808 se v následujících dvou týdnech díky rotaci přesune přes celý viditelný sluneční kotouč. Vědci přitom očekávají další erupce.
Nejnovější erupce už podle NOAA měly za následek dočasné narušení vysokofrekvenční komunikace, zvláště v oblastech, kde zrovna svítilo Slunce. Úřad také upozorňuje, že zasaženy mohou být i komunikační systémy, jež využívají záchranáři v oblasti postižené živelní pohromou kolem Mexického zálivu. Rušen by mohl být také provoz elektráren a rozvodů elektřiny, radiové vlny, satelitní příjem i mobilní telefonní sítě.
Přímo ohroženi ale lidé erupcemi nejsou. Magnetické pole Země spolu s ionosférou vytvářejí proti nebezpečnému záření dostatečnou ochranu.