Článek
Tým výzkumníků z Institutu hornictví a technologií v Socorru pracuje na vývoji dronů umístěných do těla vycpaných ptáků. „Přišli jsme s nápadem, že bychom mohli využít mrtvé ptáky a vytvořit z nich dron. Spočítáme, jakou měl pták hmotnost, když byl naživu, jakou měl frekvenci mávání křídel, jaký úhel mávání svíral, a prostě vytvoříme něco podobného,“ popsal profesor strojního inženýrství Mostafa Hassanalian.
Cílem je, aby ptačí drony co nejvíce splynuly s přírodou. Experiment umožní monitorovat let a formace migrujících ptáků. Výsledky by pak mělo být možné aplikovat v letecké dopravě.
„Provedli jsme pokusy a zjistili, že u letadel s pevnými křídly může použití určitých barev změnit efektivitu letu. A domníváme se, že totéž platí i pro ptáky. Nyní provádíme studie konkrétně na dronech s mávajícími křídly, abychom prozkoumali, jak zbarvení ptačích křídel a barevné vzory ovlivňují potenciální efektivitu letu,“ dodal Brenden Herkenhoff, student spolupracující na projektu.
Podle Hassanaliana jde v podstatě o to, že pokud se naučíme, jak ptáci hospodaří s energií, můžeme to v budoucnu aplikovat do leteckého průmyslu. Ušetřilo by se tím více energie i paliva, což by bylo ekonomičtější.