Hlavní obsah

Vědci objevili chobotnice, které si staví skrýše z kokosů

Sydney

Australští vědci v Indonésii objevili chobotnice, které sbírají skořápky kokosových ořechů a pak si z nich udělají úkryt. Přestože se odborníci v definici používání nástrojů v živočišné říši neshodují, pro některé z nich by to mohl být první doklad použití nástroje u bezobratlých, napsala v úterý agentura AP.

Článek

Vědci z Muzea státu Viktorie v Melbourne nafilmovali chobotnice druhu Amphioctopus marginatus, které na mořském dně sbíraly půlky kokosových ořechů, vyprázdnily je a pod tělem je přenášely až 20 metrů.

Dvě skořápky chobotnice spojily k sobě a vytvořily kulovitou skrýš, do které se mohly ukrýt. Toto chování pozorovali odborníci u čtyř hlavonožců, za kterými se ponořili u indonéských ostrovů Bali a Sulawesi v letech 1998 až 2008. Jejich poznatky v úterý zveřejnil odborný časopis Current Biology.

Chobotnice používají předměty jako přístřeší často. Podle vědců je však příprava předmětu, jeho přenesení na velkou vzdálenost a sestavení jako přístřešku mimořádné.

Chobotnice chytřejší než krabi poustevníci

"Od kraba poustevníka chobotnici odlišuje to, že chobotnice sbírá skořápky, které využije později, a při přenášení se jimi nijak nechrání," řekl biolog Julian Finn, kterého citovala agentura AP.

Vědci se domnívají, že chobotnice pravděpodobně dřív užívaly ořechy stejně jako krabi používají lastury, tedy k improvizovanému přístřešku. Hlavonožci ale podle Finna úkryt vylepšili. Je to podle něj první známý příklad užívání nástroje u bezobratlých.

Související témata:

Výběr článků

Načítám