Hlavní obsah

Ve skleníku Flory rozkvetl leknínový obr

Právo, Vlasta Hradilová

V tropickém skleníku Výstaviště Flora v Olomouci rozkvetla v noci na čtvrtek vzácná Victoria regia, největší tropický leknín pocházející z Jižní Ameriky. Své pojmenování získal po anglické královně Viktorii.

Foto: Vlasta Hradilová, Právo

Vzácný leknín Victoria regia rozkvetl v tropickém skleníku Výstaviště Flora v Olomouci. Na snímku jej představuje zahradnice Jana Pajerová.

Článek

Rostlina, jejíž květ vydrží v plné kráse maximálně jeden den, se vyznačuje obřími, v domovině až dva metry velkými plovoucími listy.

„Unesou ležícího dospělého člověka a díky tomu se traduje, že tato rostlina zachránila v pralese život nejednomu člověku před aligátory,“ řekla Právu vedoucí sbírkových skleníků Flory Helena Kalusová s tím, že k rozpuku se chystá v bazénu tropického skleníku ještě další poupě leknínové královny.

Vzácnou rostlinu objevil v roce 1801 na Rio Mamoré, ve slepém rameni přítoku Amazonky v Bolívii, český botanik, lékař a cestovatel Tadeáš Haenke (1761–1817). V Evropě byla poprvé vypěstována v britské Královské botanické zahradě v Kew v roce 1849, na českém území o několik let později v Děčíně.

Zatímco ve své domovině je podle Kalusové Victoria regia vytrvalou rostlinou, v našich klimatických podmínkách musí být kvůli nedostatku slunečního světla v zimních měsících každoročně pěstována ze semen. Victoria kvete jednou za rok sněhově bílými vonnými květy, které rozkvétají v noci a postupně přecházejí do tmavě růžových odstínů.

Související témata:

Související články

Indičtí sloni zvládají jednoduché počty

Zvířata většinou dokáží rozlišovat výrazně menší a větší hromádku oblíbené potravy, ale při rozlišování malého počtu v řádu jednotek už selhávají.

VIDEO: Rybář chytil sumce dlouhého 210 cm

Na pískovně Vlkov u Veselí nad Lužnicí byl v úterý vidět kapitální úlovek. Přes hodinu a půl bojoval rybář Josef Mikláska s více než dva metry dlouhým sumcem.

Výběr článků

Načítám