Článek
Soutěž začíná už v 07:00 a na přípravu guláše jsou vymezeny přesně 3,5 hodiny. Soutěžící nesmí mít předem nic nachystáno a vařit musí ze syrových surovin. Výtvory bude hodnotit odborná komise, v níž nebudou chybět profesionální kuchaři.
"Porota hodnotí nejen vzhled, chuť a vůni guláše, ale také úpravu masa či úpravu pracoviště," řekla dnes ČTK Eliška Jarmerová z městského kulturního střediska.
Na Frenštátsku se guláš kdysi vařil v každé chalupě
Připravovat se bude 16 gulášů. Přestože budou převládat především tradiční hovězí guláše, vařit se bude i guláš ze sumce nebo valašský guláš, který se připravuje z jehněčího masa a zeleniny. Do soutěže se dokonce přihlásili dva polští kuchaři a jeden Američan. Po vyhlášení gulášového krále si pak přijdou na své hlavně návštěvníci, kteří si mohou jakýkoliv guláš zakoupit. "V naší oblasti je guláš tradiční jídlo a v každé chalupě na Frenštátsku se kdysi guláš vařil. Recept na guláš se dokonce našel i v kronice města," podotkla Jarmerová.
S gulášem v ruce si pak návštěvníci mohou vychutnat i bohatý program. Posedět mohou například u cimbálu nebo se mohou podívat na 33. ročník parkurových závodů o Pohár Radegastu. Místní jezdecký areál je pověstný velmi náročnými parkurovými sestavami. Žízeň po guláši mohou lidé svlažit při koštování moravského vína nebo drinky, které budou připravovány především z tradiční valašské slivovice.