Článek
"Není to žádný trest. Jen uplatňujeme naše interní předpisy, podle nichž je pokrývka hlavy ve škole nepřípustná," odůvodnil ředitel gymnázia na pařížském předměstí Aubervilliers Sérge Blanchard své rozhodnutí.
Volání po pravidlech
Nošení šátků ve Francii, kde žije na pět miliónů přistěhovalců z muslimských zemí, je žhavým politickým tématem, jímž se nyní zabývá zvláštní komise prezidenta Jacquesa Chiraka.
Muslimové na jedné straně a francouzští politici, resp. učitelé na straně druhé zaujímají v této otázce zcela opačná stanoviska. Zásada odluky státu a církví sice velí, že nošení náboženských symbolů není ve školských zařízeních žádoucí. Přímo taxativně je však nezakazuje.
Politici nicméně schvalují rozhodnutí škol o vyloučení studentek, které nemíní šátky odkládat. Například šéf opozičních socialistů Francois Hollande se obává případných provokací ze strany některých organizací "ve jménu svobody vyznání", jestliže nebudou pevně stanovena pravidla a meze, kam až lze zajít.
Šátky a nacionalisté
Ministr vnitra s odvoláním na princip odluky státu a církve Nicolas Sarkozy prohlásil, že pravidla platí pro všechny, nikdo však nesmí být při jejich uplatňování ponižován.
Vodou na mlýn jsou nejnovější aféry kolem nošení šátků pro šéfa krajně pravicové Národní fronty (FN) Jeana-Marie Le Pena, jehož strana má viditelně xenofobní program. "Jsem rozhodně pro nošení čádoru na ulici, protože největší nebezpečí je to, které nevidíme. Takhle aspoň víme, s kým máme co dělat," prohlásil Le Pen, jenž loni šokoval domácí i světovou veřejnost svým výsledkem v prvním kole prezidentských voleb.